Nieutartymi szlakami - pomysły na niestandardowe zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 17:50
Wybierając się na urlop bądź na weekend coraz częściej szukamy w sieci alternatywnych przewodników. Zamiast podążać śladem standardowych turystycznych punktów, wolimy zgubić się w lokalnej dzielnicy, skosztować dobrego jedzenia lub zobaczyć piękny widok. Specjalistką od wyszukiwania takich miejsc jest Ola Przerwa-Karśnicka, która zabiera nas w podróż nieutartymi szlakami.
Wielu z nas lubi zwiedzać miasta chodząc nieutartymi szlakami.
Wielu z nas lubi zwiedzać miasta chodząc nieutartymi szlakami.Foto: shutterstock/adriaticfoto
  • Wielu z nas podczas urlopu i weekendowych wypadów lubi zwiedzać miasta odkrywając je na nowo chodząc nieutartymi szlakami. 
  • Takie perełki odnajduje Ola Przerwa-Karśnicka, która jest autorką profilu Przerwa Weekendowa. 
  • W Czwórce zdradza pomysły na niestandardowe zwiedzanie. 

Pochodząca ze Szczecina Ola Przerwa-Karśnicka, odkrywała Warszawę chodząc weekendami swoimi drogami. - Dużo chodzę ponieważ mam psa, który wymaga długich przechadzek - opowiada. - Tak zaczęłam chodzić dookoła swojego miejsca zamieszkania. Patrzę tu jest ładna kamienica, tu jest ciekawa restauracja, jakieś muzeum, o którym nigdy nie słyszałam. I z tego się to wzięło.

Warszawa nieutartymi szlakami - co zwiedzać za darmo?

Ola przeprowadzała się w stolicy wielokrotnie, więc wiele dzielnic już odkryła. Na swoim profilu pokazuje, że można zwiedzać miasto dysponując niewielkim budżetem, a nawet zupełnie za darmo.

- Zdecydowanie uważam, że jak się dobrze zaplanuje wycieczkę w danym mieście, to bardzo często nie trzeba wydawać ani złotówki nawet odwiedzając te popularne turystycznie miejsca - przekonuje. - Wiele muzeów ma po prostu dni w których można je odwiedzać za darmo. Ja z tego korzystałam jako nastolatka i gdy sama zwiedzałam różne miasta bez większej kasy. Teraz pokazuję innym, że żeby zwiedzać stolicę, nie trzeba mieć wcale ogromnego budżetu.

Warszawa to miasto, w którym jest dużo ciekawych muzeów. - Mamy w Warszawie Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego i tam jest wejście zawsze za darmo. Jest też Muzeum Geologiczne, mamy Muzeum Domków Lalek czy Muzeum Farmacji - wylicza Ola Przerwa-Karśnicka.Co to są restauracje speakeasy?

Zwiedzanie to także jedzenie, najlepiej w dobrych cenach. Gość Czwórki jest specjalistką od znajdowania knajpek nieco schowanych, nie przepełnionych i z dala od utartych szlaków. 

- Na świecie jest znana tradycja barów nazywanych speakeasy, ukrytych i tylko dla wtajemniczonych. Są też lokale, które są w miejscach niedostępnych. Jednym z moich ulubionych jest restauracja w ambasadzie Serbii. Ona jest tak ukryta, że żeby się dostać trzeba zadzwonić, źeby wejść wiedzieć, wiedzieć dokąd iść, bo nie ma żadnych znaków. Można tam wejść bez paszportu - opowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Według mnie Warszawa jest jednym z miast, w których jest naprawdę bardzo dobra i szeroka oferta gastronomiczna. Wbrew pozorom uważam, że takie stolice jak Paryż mają bardziej jednorodną kuchnię. A u nas dostępne są kuchnie z całego świata, więc można popróbować nowych smaków, tylko trzeba poszukać.Kładki w koronach drzew - gdzie ich szukać?

Ola wypuszcza się także za miasto. Do jej odkryć należą różnego rodzaju kładki, nie tylko te miejskie, ale takie, które są umiejscowione w naturze. - Uważam, że zwłaszcza kładki w koronach drzew są fajne, bo dają nam inną perspektywę na miejsce, w którym jesteśmy. Ostatnio miałam okazję być właśnie na takiej kładce w Starym Sączu. Nazywa się Leśne Molo i na samym końcu jest molo, z którego rozciąga się widok na całą dolinę - opowiada. - Robi to niesamowite wrażenie. Zrobiła się też moda na budowanie kładek, które są nie tylko miejscem do przejścia, ale też mają jakieś atrakcje, np. dodatkowe trampoliny, mostki. Jest to fajna rozrywka. Myślę, że szczególnie o tej porze roku, kiedy wszystko nabiera zielonego koloru i jest takie soczyste. Posłuchaj
19:24 CZWORKA_- niestandardowe pomysły na zwiedzanie 12.04.2024.mp3 Ola Przerwa-Karśnicka radzi jak zwiedzać poza utartymi szlakami (Czwórka do piątej/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ola Przerwa-Karśnicka (autorka profilu Przerwa Weekendowa)

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Śladem ulubionych bohaterów. Jak rozwija się turystyka filmowa?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 18:15
Podróże filmowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki. - Pierwsze podróże zaczęły się ponad dwie dekady temu. Dzięki wielkim produkcjom wiele krajów otworzyło się na turystów filmowych - mówią Wiktoria Bielak i Dominik Boczar z Koła Naukowego Turystyki SGGW. - Tak było m.in. w przypadku Wielkiej Brytanii i takich produkcji jak Harry Potter oraz Braveheart, a także Nowej Zelandii ze słynnym filmem Władca Pierścieni. Wraz z naszymi gośćmi sprawdzamy, jak wygląda turystyka filmowa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomysły na city break. Dokąd pojechać na wiosenny weekend?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 15:15
W audycji m.in. gościem Czwórki będzie Anna Konecka, która podpowie jak zaplanować i gdzie pojechać na city break.
rozwiń zwiń