Prawo na wakacjach. Co warto wiedzieć, zanim wyruszymy?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 14:57
W programie dowiemy się, jakie prawa przysługują turystom i co można zrobić m.in. w przypadku, gdy nasz samolot spóźni się, bądź zostanie odwołany. 
Co zrobić, jeśli okaże się, że nasz lot na wakacje został odwołany? To sprawdzimy w czwartkowe popołudnie w Czwórce
Co zrobić, jeśli okaże się, że nasz lot na wakacje został odwołany? To sprawdzimy w czwartkowe popołudnie w CzwórceFoto: shutterstock/fizkes

Program rozpoczniemy jednak od rozmowy o problemie, który staje się coraz bardziej powszechny wśród młodych ludzi, czyli otyłości. "Locha", "maciora", czy "świnia" to tylko niektóre z obelg, jakie usłyszeć mogą osoby zmagające się z tą chorobą. Po godz. 14.00 sprawdzimy, czy i w jaki sposób w Polsce dyskryminuje się osoby z otyłością i jak walczyć z taką stygmatyzacją?

Ten problem narasta zwłaszcza w okresie letnim, gdy rozpoczynają się wakacje i młodzież szykuje się do wyjazdu. Osoby z nadwagą i otyłością często obawiają się wyjścia w kostiumie na plażę czy basen. W programie powiemy też o wynikach badań, które przeprowadzono w związku z tworzeniem publikacji pt. "Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej. Praktyczny słownik". 

Sprawdź także:

Gościem Czwórki po godz. 15.00 będzie adwokat Katarzyna Bórawska. Porozmawiamy o prawach, jakie przysługują turystom podczas letnich wojaży. Sprawdzimy m.in., co zrobić, gdy nasz samolot zostanie opóźniony, albo wręcz odwołany, podpowiemy, dokąd udać się, gdy nasz bagaż zaginie, albo jeśli otrzymamy nocleg w innym hotelu, niż ten, który był przedstawiony w ofercie. Poradzimy też, co zrobić w przypadku, jeśli zgubimy paszport, albo jeśli okaże się, że jest on nieważny. Gość Czwórki opowie, co w takiej sytuacji należy zrobić i kiedy możemy ubiegać się o odszkodowanie.

W programie także:

  • Naukowy ekspres
  • Ciekawostka naukowa
  • Rozmowa z cyklu "Rzecznicy Nauki"

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" zapraszamy w czwartek (13.07) o godzinie 14.00. Audycję poprowadzi Weronika Puszkar

kd

 

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Regulacje prawne w sporcie. O co chodzi w tej grze?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 15:23
- Każda rozgrywka: mecz piłkarski czy siatkarski, odbywa się zgodnie z wieloma zasadami i regulacjami. Gdy kończą się zawody, zaczynają się transfery, podpisywanie umów, problemy z dopingiem i korupcją. I tu wkraczają prawnicy, to fascynujące - zapewniali Paweł Natorski i Rafał Kaszubski, studenci prawa z Koła Naukowego Prawa Sportowego "Ius et Sport". 
rozwiń zwiń