Opóźniony lot, zgubiony bagaż - turysto, czy znasz swoje prawa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 17:30
Odwołane loty, opóźnienia pociągów i autokarów, dezinformacja, czekanie w samolocie, który ostatecznie nie odlatuje - to codzienność podróżnych. Co robić w takiej sytuacji?
Audio
  • Samolotem na wakacje? Poradnik turysty (Czat Czwórki/Czwórka)
Narastającym  problemem są odmowy pokrycia kosztów rezygnacji z podróży.
Narastającym problemem są odmowy pokrycia kosztów rezygnacji z podróży.Foto: Pixabay

Czytaj także
hamak plaża wakacje relaks 1200.jpg
Jak się oderwać? Ekspertki o sztuce odpoczynku

32 godziny - tyle, a nawet i dłużej, może trwać podróż samolotem z Austrii do Polski. Oficjalne powody zamieszania? Złe warunki atmosferyczne. Trudno w to uwierzyć pod koniec upalnej i suchej wiosny. Jakie prawa przysługują pasażerowi po tak niefortunnej, przedłużającej się w nieskończoność podróży? - Przede wszystkim linie lotnicze powinny poinformować pasażera, że lot będzie opóźniony lub odwołany. Pierwsza taka wiadomość powinna pojawić się do 30 minut od czasu planowanego wylotu - wyjaśnia Maciej Sypniewski z Fly4free.pl.

Jeśli opóźnienie się zwiększy do 45 minut mamy prawo ubiegać się o "prawo do opieki". - W przypadku lotów do 1500 km po 2 godzinach przysługują nam posiłki i napoje. Po 5 godzinach oczekiwania mamy prawo w ogóle zrezygnować z podróży i zażądać pełnego zwrotu kosztów - dodaje Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Czytaj także
tatry 1200.jpg
Jak promować Polskę za granicą? Poprzez sztukę, turystykę i sport!

Jak walczyć o odszkodowania za stracony czas? Co Polacy wiedzą o odszkodowaniach za odwołane i opóźnione loty? Czy i w jaki sposób powinniśmy być przygotowani na taki "nieoczekiwany zwrot akcji" podczas podróży? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Justyna Tylczyńska

Goście: Maciej Sypniewski (Fly4free.pl), Joanna Sołtan (Europejskie Centrum Konsumenckie)

Data emisji: 20.06.2018

Godzina emisji: 15.10

kul/kd

Czytaj także

"Feed Them Up". Nie marnuj jedzenia - oddaj je innym

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:56
- Z naszych doświadczeń wynika, że w stołecznych restauracjach marnuje się sporo jedzenia. Dlatego przekonujemy, że warto przekazywać posiłki organizacjom pożytku publicznego - mówiły Maria Bagińska i Marta Krzesiak z "Feed Them Up".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżowanie to przede wszystkim styl życia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 18:00
- A zawodów do podróży można dopasować bardzo wiele - przekonywała w "Dajesz radę" Felicja Bilska, socjolożka, fotografka, pilotka wycieczek, dziennikarka, no i przede wszystkim podróżniczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto zadłużać się na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 17:00
Pieniądze pożyczamy już nie tylko na kupno domu, czy samochodu, ale też na wakacje. - Pieniądze pożyczane na urlop są droższe niż te, które dostaniemy w kredycie hipotecznym - ostrzega ekonomista Łukasz Kozłowski.
rozwiń zwiń