"Poprawczak nastroju" - optymizmu można się nauczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 17:20
Maria Kmita, autorka książki "Poprawczak nastroju” przekonuje, że dzięki poczuciu humoru łatwiej żyć. Śmiech, dystans do siebie i rzeczywistości także pomaga w osiągnięciu szczęścia. - To, co jest istotne, to fakt, że pieniądze nie dają szczęścia. Szczęście dają relacje z ludźmi - mówi w rozmowie z Oliwią Krettek.  
Poczucie humoru i pozytywne nastawienie do świata pomaga lepiej życ
Poczucie humoru i pozytywne nastawienie do świata pomaga lepiej życFoto: shutterstock/Rawpixel.com
  • Maria Kmita jest autorką książki "Poprawczak nastroju”. 
  • Przekonuje w niej, że dzięki poczuciu humoru łatwiej żyć.
  • Wraz z Małgorzatą Jasionek prowadzi profil w mediach społecznościowych.  

Maria Kmita, jak możemy przeczytać na jej stronie, ma doktorat z humoru i nie waha się go użyć! W ramach Optymisji prowadzi podcast i warsztaty dla firm i instytucji. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu wykłada Humor i pozytywną psychologię dla przyszłych lekarzy. Jest wieloletnim partnerem Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Wraz z Małgorzatą Jasionek prowadzi też Poprawczaka Nastroju na Instagramie. W Czwórce przekonuje, że optymistom i osobom z poczuciem humoru łatwiej żyć. Ale co to znaczy w ogóle mieć humor?


Poczucie humoru - co to jest? 

- Poczucie humoru ogólnie kojarzy się z tym, że potrafimy rozpoznawać żarty i reagować właściwie na żarty. Czyli mamy bardzo wysoko rozwinięty intelekt i różne funkcje społeczne - tłumaczy gość audycji. - Do rozumienia humoru nie wystarczy tylko być inteligentnym w takim sensie, żeby na przykład mieć dobrą pamięć czy łączyć ze sobą fakty. Trzeba także rozumieć pewne społeczne zachowania, odczytywać język ciała i niewerbalne znaki. Potrzebna jest olbrzymia orkiestra umiejętności, żeby pojąć jeden żart.


"Często się śmiejemy, ale też narzekamy"

Jak zwraca uwagę rozmówczyni Oliwii Krettek, w naszym społeczeństwie łatwiej o osoby narzekające niż wspólnie się śmiejące. Chociaż to także się zmienia. - Jako Polacy często się śmiejemy, ale też często narzekamy. Narzekanie jest u nas kulturowo bardzo mocno rozwinięte i nie do końca zawsze oznacza bycie negatywnym - tłumaczy Maria Kmita. - Narzekanie w naszym społeczeństwie to sposób na utrzymanie komunikacji i na solidarność.


Czy optymizmu można się nauczyć?

Książka "Poprawczak nastroju” to zbiór zabawnych obserwacji i refleksji nad różnymi problemami życia codziennego osobników dorosłych, w którym Kmita przekonuje, że humor jest najlepszym filtrem na otaczającą nas rzeczywistość. Gość Czwórki przekonuje, że w każdym momencie możemy narzekanie zastąpić śmiechem. - Optymizmu można się nauczyć. Optymizm w ogóle jest jednym ze sposobów myślenia o życiu - tłumaczy. - Tak, jak wszystko, co robimy, wymaga czasu i pracy. Warto uczyć się pozytywnego myślenia codziennie ćwicząc. Na przykład myśląc o tym, co pozytywnego nas spotkało i utrwalając w sobie pozytywne wspomnienia i doświadczenia.


Posłuchaj
17:11 Czwórka/Czwórka do piątej - Maria Kmita, autorka książki "Poprawczak nastroju” 17.08.2023.mp3 Maria Kmita (pedagog, autorka książki "Poprawczak nastroju” o poczuciu humoru i optymizmie (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Maria Kmita (pedagog, autorka książki "Poprawczak nastroju”)

Data emisji: 17.08.2023

Godzina emisji: 14.20


Czytaj także

Fascynujące życie ptaków. Ile waży drop, gdzie mieszkają kulony?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 07:00
"Ptaszenie" jest w modzie i przybywa osób, którym ornitologia kojarzy się nie tylko z nudą. - Ptaki najbardziej aktywne są wiosną, a ich śpiewu najlepiej słuchać wcześnie rano - mówi Marcin Chrapowicki z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - W stolicy najgłośniejsze są pawie. One też potrafią narozrabiać.
rozwiń zwiń