Cruz wydał "Złe piosenki": ponadczasowe hymny, uniwersalne ballady

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 18:00
Cruz jest raperem, Wix Collina - didżejem. Tak naprawdę to jedna osoba. - Na początku bardzo nie chciałem, żeby te światy łączyły się i przenikały. Ale najnowszy album "Złe piosenki" udowodnił mi, że nie miałem się czego bać - mówi gość Czwórki. 
Cruz i Kacper Ponichtera w studiu Czwórki.
Cruz i Kacper Ponichtera w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Adam Świetlicki
  • "Złe piosenki" to nowy album rapera występującego pod pseudonimem Cruz.
  • Na płycie usłyszymy utwory, które artysta stworzył dekadę temu.
  • Producentem krążka "Złe piosenki" jest Młodzik.
  • Cruz znany jest także fanom muzyki elektronicznej. Występuje w klubach jako didżej Wix Collina.

"Dorastałem w trakcie boomu na polski rap"

- Z perspektywy czasu historię moich muzycznych początków postrzegam jako romantyczną, ale kiedy się to działo, wcale takie nie było. Jestem rocznik 90., pochodzę z Malborka, dorastałem w momencie boomu na polski rap i słuchałem Paktofoniki i O.S.T.R-a  - wspomina Cruz. - Dziś właściwie nie słucham już rapu. Z racji mojej pracy w klubie muzycznej obcuję z tym gatunkiem, ale to nie jest tak, że siedzę w domu i sprawdzam nowe wydawnictwa.  

Stary materiał na nowej płycie

Jako raper Cruz zadebiutował najpierw EP-kami, a potem wydaną w 2012 roku płytą "Sztuka Naiwna" nagraną z producentem Zaspałem. Potem nastał czas "Dada", a teraz - po 10 latach milczenia - Cruz wydał "Złe piosenki".

- Na albumie znalazły się utwory, które nagrałem 10 lat temu, kiedy byłem w rapowym "piku" i szale. Wypuszczanie numerów zawsze zajmowało mi dużo czasu i kosztowało dużo pracy. W pewnym momencie, z różnych przyczyn, musiałem wcisnąć pauzę. Pojawiła się nowa zajawka, czyli granie imprez i wydanie płyty odłożyłem na bok - tłumaczy. - Miałem jednak świadomość, jaki jest jej charakter i wiedziałem, że może zostać wydana w dowolnym momencie, że się nie zestarzeje.

Posłuchaj  także:

Od alter-rapu, przez slam poetycki aż do kina

Nowy album artysty wydał internetowy label Skwer, z którym Cruz związany jest odkąd zaczął rapować. - Rozwój polskiego alter-rapu śledziłem od początków jego istnienia. Potem zacząłem też śledzić rozwój slamu poetyckiego, w który angażowali się reprezentanci ambitnych środowisk hip-hopowych - wspomina gość Czwórki. - Dziś najwięcej inspiracji znajduję w kinie. Na krążku "Złe piosenki" pojawiają się sample z filmów Krzysztofa Kieślowskiego i kawałek z włoskiego "Mondo Cane" z 1962 roku. Pisząc teksty do numerów myślałem obrazami. I słuchałem Nicka Cave’a i Toma Waitsa.     

Posłuchaj
54:27 2023_10_31 13_05_22_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 Wix Collina Cruz - raper w klubowym świecie (Muzyczny Lunch/Czwórka)

"Złe piosenki" - historie odwieczne

O nowym albumie Cruz mówi, że to "filmowy wręcz hołd złożony opowieści w kontrze do kultu internetowej tymczasowości, plus i minus w spójnym świecie uniwersalnych bohaterów". - "Złe piosenki" są wydawnictwem konceptualnym opartym na storytellingu. To "historie odwieczne", więc czas ich powstania nie ma wpływu na aktualność przekazu - podkreśla rozmówca Kacpra Ponichtery. - To ponadczasowe hymny, uniwersalne ballady które powstały na bitach Młodzika. 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Kacper Ponichtera

Gość: Cruz (raper, didżej Wix Collina)

Data emisji: 31.10.2023

Godzina emisji: 13.10

kul

Czytaj także

Zabawy w laboratorium dźwięku. Barto Katt i Koza o płycie "GEAR 3000"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 15:30
Młodzi, zdolni, nieobliczalni i skorzy do eksperymentów - tandem Barto Katt i Koza wydał płytę "GEAR 3000". - Każdy z nas trochę zastanawia się, co przyniesie trzecie millenium. Nasza wizja nie jest optymistyczna. To świat, który został zniszczony, a my utknęliśmy gdzieś pomiędzy czasami i jako obcy nie rozumiemy tego, jak to się stało - opowiadają muzycy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta "TAXI". Łona, Konieczny, Krupa i poeci nocy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 10:00
Mistrz nieoczywistych rapowych narracji i jazzmani po Akademii Muzycznej nagrali album oparty o rozmowy z taksówkarzami. Płyta Łona x Konieczny x Krupa „TAXI” to opowieść o współczesności zaczepiona między hip-hopem, jazzem i elektroniką. 
rozwiń zwiń