Windsurfing w Rewie. Rady dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024 19:30
W długi weekend Czwórka odwiedziła Rewę. Jeremi Angowski spotkał się z uczestnikami festiwalu sportów wodnych King of the Bay, przyglądał się rozgrzewce surferów i zebrał najważniejsze rady dla tych, którzy chcieliby nauczyć się pływania na desce. 
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych i najpopularniejszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych i najpopularniejszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: sandsun/Shutterstock.com
  • King of the Bay w Rewie to największy festiwal sportów wodnych w tej części Europy. 
  • Pomysłodawcą imprezy jest Maciek Rutkowski - mistrz świata w slalomie.
  • Na festiwalu gościł także Piotr Szwiec - trener kadry narodowej w surfingu. 

King of the Bay - święto surferów w Rewie

W długi weekend fani sportów wodnych zawitali do Rewy, żeby wziąć udział w największym festiwalu sportów wodnych w tej części Europy. - King of the Bay reprezentuje coś, czego zawsze chciałem doświadczyć w Polsce. To impreza naprawdę dla wszystkich niezależnie od poziomu, sprzętu, wieku czy talentu. Wyzwanie? Owszem. Ale przede wszystkim świetna zabawa - mówi Maciek Rutkowski, mistrz świata w windsurfingowym slalomie oraz pomysłodawca festiwalu. - Już kilka lat temu Windmagedon pokazał, jak świetną zabawą może być wspólne ściganie wszystkich pasjonatów sportów wodnych. Uznaliśmy, że najwyższa pora kontynuować tę tradycję.

W ramach King of the Bay organizowane są wyścigi długodystansowe przez Zatokę Pucką w czterech dyscyplinach - windsurfingu, kiteboardingu, wingfoilu oraz SUP-ie. To także okazja, żeby rozpocząć swoją przygodę z tymi rodzajami sportów wodnych.

Rozgrzewka surferów

Prowadzącym rozgrzewkę dla zawodników jest Piotr Szwiec - trener kadry narodowej w surfingu. - Surferzy, którzy czują wiatr, pędza od razu do wody. Dlatego z Maćkiem Rutkowskim postanowiliśmy wykonać pracę u podstaw i zorganizowaliśmy profesjonalną rozgrzewkę, zarówno tuż przed wejściem do wody, jak i w ogóle po całym zimowym sezonie - mówi trener. - Przed wejściem do wody pracujemy na stabilizacji i równowadze, żeby pobudzić te mięśnie, które są potem aktywne na desce.

Posłuchaj
14:42 CZWÓRKA Dosc lezakowania - 01.06.2024.mp3 Jak rozpocząć przygodę z windsurfingiem? Rozmowa z Piotrem Szwiecem (Dość leżakowania!/Czwórka) 

- Jeśli odpowiednio nie rozgrzejemy się, mogą chwycić nas skurcze mięśni. Ważne jest też pobudzenie układu nerwowego. - Będąc na wodzie, musimy przewidywać pewne sytuacje i mieć szybki refleks - dodaje rozmówca Jeremiego Angowskiego.

Windsurfing dla początkujących

Piotr Szwiec pracuje też z amatorami i jak przyznaje, swoją pasją udało mu się zarazić wielu surferów i wiele surferek.

- Ze wszystkich dyscyplin z deską najłatwiejszy jest windsurfing i od tego polecam rozpocząć przygodę ze sportami wodnymi - mówi gość Czwórki. - Mamy tu dużą i wyporną deskę oraz mały żagiel. Taki sprzęt każdy może ujarzmić, a potem wstać i popłynąć. Po kilku lekcjach z instruktorem można już samodzielnie zrobić zwrot - i połknąć bakcyla. Do czego bardzo zachęcam - dodaje Piotr Szwiec. 

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Dość leżakowania!

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Piotr Szwiec (trener kadry narodowej w surfingu)  

Data emisji: 01.06.2024

Godzina emisji: 12.15

kul/wmkor

Czytaj także

Od malucha do skatera. Warsztaty deskorolkowe dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 13:40
Deskorolka to jeden z ulubionych sportów ludzi młodych i najmłodszych. Żeby nauczyć się na niej jeździć, warto skorzystać z pomocy licencjonowanych instruktorów. Taki kurs to dobry pomysł na wakacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kombinacja przeszkód. O setupach w wakeboardingu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 12:40
Bohdan Holovko to rider z wieloletnim doświadczeniem w pływaniu na wakeboardzie. To sprawia, że jest także ekspertem od wake'owych przeszkód, hopek i rurek.
rozwiń zwiń