Windsurfing. Maciek Rutkowski i jego podsumowanie sezonu PWA World Tour

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 16:15
Maciek Rutkowski z brązowym medalem zakończył sezon startów w windsurfingowym slalomie PWA World Tour. - To był trudny sezon. Czułem olbrzymią presję - mówi zawodnik w Czwórce.
Maciek Rutkowsk i Jeremi Angowski.
Maciek Rutkowsk i Jeremi Angowski.Foto: czwórka/Dariusz Matyja
  • Maciek Rutkowski to polski windsurfer, mistrz świata i dwukrotny wicemistrz świata.
  • Jest pierwszym Polakiem, który stanął na pierwszym stopniu podium PWA (Professional Windsurfers Association) World Tour.
  • W tym roku w konkurencji slalom zawodnik zdobył brązowy medal.

Maciek Rutkowski, to polski windsurfer, mistrz świata i dwukrotny wicemistrz świata. Polak zdobył brązowy medal w mistrzostwach świata w zawodowym windsurfingu kończąc na trzecim miejscu cykl zawodów PWA World Tour w slalomie. W kończących rywalizację zawodach w Japonii Polak był czwarty. Mistrzem został Włoch Matteo Iachino, a drugi był Holender Amado Vrieswijk.

W ubiegłym roku Maciek Rutkowski, po raz pierwszy w karierze, został slalomowym mistrzem świata PWA (Professional Windsurfers Association), w tym roku tytułu obronić się nie udało.

Maciek Rutkowski: apetyt rośnie w miarę jedzenia

- Niestety nie udało się powtórzyć sukcesu z zeszłego roku, a wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Cieszę się jednak z tego brązu - opowiada Rutkowski. - Gdyby ktoś mi powiedział dwa lata temu, że będę trzeci w tym roku, to wziąłbym w ciemno. Było nas tak naprawdę pięciu z szansami na tytuł, więc mogło się skończyć jeszcze gorzej. Jeżeli więc chodzi o takie nagrody pocieszenia, to myślę, że to jest top. Już nie mogę się doczekać, jak zacznę trenować do przyszłego roku. Będę chciał wyeliminować część z tych błędów, które pojawiły się w tym sezonie.

Jak przyznaje zawodnik, tegoroczny sezon był dość długi, bo trwał osiem miesięcy. Dodatkowo olbrzymią rolę odgrywała presja z jaką się mierzył i zmęczenie.

Olbrzymia presja

- Było to zmęczenie zarówno fizyczne, psychofizyczne i mentalne. Im dalej w sezon, tym bardziej zacząłem odczuwać presję, której nikt na mnie nie nakładał, tylko ja sam - tłumaczy gość Czwórki. - Sama moja chęć rywalizacji sprawiła, że bardzo chciałem się ścigać na swoim najwyższym poziomie i nie robić błędów. Im bardziej jednak tego chciałem, tym więcej błędów popełniałem.

- Czasami zbyt mocne chcenie i przesadne forsowanie rzeczy nie jest dobre. Do tego doszło zderzenie z betonową konstrukcją, które na pewno nie pomogło - dodaje. - Nie lubię słowa pech, ale była to sytuacja powiedzmy losowa, nad którą nie masz kontroli. Cóż trzeba to wyrzucić z głowy i po prostu wrócić do dobrego, pewnego ścigania.

 

Posłuchaj
20:22 CZWORKA/CWK - windsurfing Rutkowski 1.11.2023.mp3 Maciek Rutkowski i jego podsumowanie sezonu PWA World Tour (Co Was Kręci/Czwórka)

Przed Maćkiem Rutkowskm teraz wakacje, na które jak zaznacza wybiera się po raz pierwszy od dziesięciu lat typowo turystycznie. - Po wypoczynku czas na przygotowania do nowego sezonu - zaznacza. - W przyszłym roku na pewno planuję start w PWA i zobaczymy co z innymi startami.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Maciek Rutkowski (windsurfer)

Data emisji: 19.11.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/pg

Czytaj także

Jazda na łyżwach dla każdego - od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 19:45
Sezon zimowy trwa, a jednym z popularniejszych zimowych sportów jest jazda na łyżwach. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z tym sportem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zuza". Obraz o Zuzannie Witych - mistrzyni freeride'u

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 13:32
Zuza Witych, narciarka freestylowa, opowieścią o swojej sportowej drodze dzieli się w filmie "Zuza". W Czwórce zdradza tajniki powstawania filmu, inspiracje i swoje marzenie na nadchodzący narciarski sezon. 
rozwiń zwiń