Czy w Polsce mamy dobre zaplecze dla skejtów?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 14:20
Skateboarding to jeden z ulubionych sportów młodych ludzi, a skateparki to miejsca, w których bez przeszkód mogą realizować swoją pasję. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: sirtravelalot/Shutterstock.com

Żeby skatepark spełniał swoją funkcję, musi być w nim miejsce i dla parkowców, i dla streetowców. Muszą być dobre kąty i muszą być poręcze Dawid Dobija

Dobry skatepark to taki, który tworzy spójny obiekt, w którym można „pływać”, a nie atakować poszczególne przeszkody - wyjaśnia projektant skateparków Dawid Dobija. - Wszystkie elementy mają w nim być tak połączone, żeby nie było miejsca, w którym musielibyśmy się zatrzymać albo zrobić zwrot.

Posłuchaj
08:34 Czworka Co Was Kreci - deska 17.10.2021.mp3 Skateparki - gdzie w Polsce jeździ się najlepiej? (Co Was Kręci/Czwórka)

Mamy dwa rodzaje skateparków - „street”, który nawiązuje do infrastruktury miejskiej, i „park”, którego konstrukcja pozwala na robienie wysokich ewolucji w powietrzu Dawid Dobija

Jeśli chodzi o rodzaj materiału, z których zostały wykonane, skateparki dzielimy na drewniane, kompozytowe i betonowe. - Lubię sobie polatać trochę wyżej, więc preferuję te drewniane i modułowe. Betonowe nawiązują do charakterystyki streetowej i nie mają takiej amortyzacji - wyjaśnia rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Dodatkową zaletą skateparków modułowych jest to, że często się zmieniają. Elementy można przestawiać i dodawać nowe. 

Sprawdź też:

Zobacz
parkour 1200.jpg
Parkour - kocie ruchy w miejskiej przestrzeni

Infrastruktura skejtowa w Polsce wygląda coraz lepiej, choć - jak podkreśla Dawid Dobija - ciągle brakuje obiektu olimpijskiego oraz centrum zimowego. - Nasze skateparki wyglądają coraz lepiej, a niektóre z nich są już kultowe. Na przykład Forum w Krakowie, DIY w Warszawie i w PTG w Katowicach - dodaje.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Dawid Dobija (projektant skateparków, Techramps)

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 11.40

kul


Czytaj także

Skitury - turystyka narciarska. "Tu liczy się właściwe przygotowanie"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 11:55
Skituring to wędrówka, jazda na nartach, a jednocześnie wspinaczka w górach zimą. Na trasie występują zarówno odcinki płaskie, zjazdy, jak i strome podejścia. - Jeśli nie mamy doświadczenia, pierwszy raz wybierzmy się z instruktorem. To nie jest łatwy sport - przestrzegał w Czwórce Kuba Brzosko, ratownik TOPR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry na wyjazd - zagraj w "Przechlapane!"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 15:20
W wakacje podpowiadamy jakie gry sprawdzą się w plenerze. Gra na wyjazd musi spełniać kilka podstawowych warunków. Po pierwsze musi być fajna, powinna być też prosta, a jej zasady powinny być łatwe do wytłumaczenia i zrozumienia w kilka minut. Taką grą jest "Przechlapane!".
rozwiń zwiń