Katarzyna Zawadzka: nauczyłam się pokory

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 12:46
Na ekranach kin można ją zobaczyć w filmie "Chce się żyć". Grała również m.in. w obrazie "W imieniu diabła", za który otrzymała nagrodę za debiut aktorski na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - To kwestia szczęścia w życiu - mówi Katarzyna Zawadzka w Czwórce.
Audio
  • Katarzyna Zawadzka o filmach "Chce się żyć" i "W imieniu diabła", aktorstwie i planach na przyszłość (Ex Magazine/Czwórka)
Katarzyna Zawadzka w Czwórce
Katarzyna Zawadzka w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Mimo licznych nominacji i nagród, które udało jej się zgarnąć Katarzyna Zawadzka stara się twardo stąpać po ziemi. - Myślę, że to jest trochę przypadek - mówi aktorka w Czwórce. - Nie żyjemy w Hollywood, gdzie aktor dostaje mnóstwo scenariuszy, wśród których może wybierać. To kwestia szczęścia. Ważny jest też etap życia, w którym akurat się znajdujesz. Ale ja jestem wdzięczna losowi za role, które mogłam zagrać.

Dziś Zawadzka przyznaje, że najtrudniejszym filmem w jej karierze był obraz "W imieniu diabła". – To była moja pierwsza fabuła - mówi aktorka. - Poważna sprawa i duża odpowiedzialność. Wcześniej nie pracowałam na planach filmowych i wszystkiego musiałam się uczyć na bieżąco. To było ogromne wyzwanie.

Studiowała m.in. z Jakubem Gierszałem, Dawidem Ogrodnikiem, Marcinem Kowalczykiem, a przez chwilę także z Mateuszem Kościukiewiczem. - To było dla mnie mobilizujące - mówi aktorka. - Starałam się z nimi nie rywalizować, a skupić na sobie, na tym, ile i co chcę czerpać od pedagogów i znakomitych kolegów.

Dzięki możliwości współpracy z najlepszymi nauczyła się pokory. Ale nie tylko. - Wiem, że ważne jest, by nie patrzeć na innych, a skupiać się na sobie, pracować na własny rachunek - mówi aktorka w "Ex Magazine". - Szkoła aktorska dała mi także warsztat, choć czasem, gdy zaczynam budować nową postać, przygotowywać się do roli, opadają mi ręce i zdaję sobie sprawę, że nic z tych lekcji nie pamiętam. Potrzebuję wówczas trochę czasu, by powoli przypomnieć sobie rzeczy, które przydadzą mi się w tym konkretnym przypadku.

Ale jej kariera to nie tylko głośne filmy i prestiżowe nagrody. Jako 17-latka brała udział w wyborach Miss Polski. Wygrała wówczas w regionie Zachodniopomorskim. Dziś wspomina, że była to "ciekawa przygoda". - Pozostały mi z pewnością fajne kontakty i miłe wspomnienia - śmieje się Zawadzka.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

Stanisław Lem: ten film jest dnem dna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 19:40
"Ten film jest beznadziejny!" - tak o filmowych adaptacjach swojej prozy mówił Stanisław Lem. Pisarzowi podobał się właściwie tylko "Przekładaniec" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Grawitacja", "Chce się żyć". "Wieczni chłopcy"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 17:18
W ten weekend będziecie mogli wyruszyć w hollywoodzki kosmos, zobaczyć dobry polski film, albo obyczajową komedię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grąsiowska i Porczyk: nie czytamy recenzji filmu "AmbaSSada"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:20
Film Juliusza Machulskiego pt. "AmbaSSada" już można oglądać w kinach. W gazetach ukazały się pierwsze recenzje, ale Magdalena Grąsiowska i Bartosz Porczyk, główni aktorzy w filmie, ich nie czytają. I dodaję: - najważniejsza będzie dla nas reakcja publiczności.
rozwiń zwiń