Polskie Radio
Section05
plaża

Pies na plaży? Niejednoznaczne wyniki sondażu

Pies na nadmorskiej plaży jest dziś widokiem powszechnym. Jednak w wielu nadbałtyckich miejscowościach przy zejściach nad morze pojawiają się znaki uniemożliwiające właścicielom psów wejście ze swoim pupilem - informuje wp.pl. Portal powołuje się także na wyniki swojego badania, z którego wynika, że uwielbiamy zwierzaki, ale raczej nie chcemy ich obok swojego plażowego koca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wakacje Morze Bałtyckie zwierzęta pies społeczeństwo

W trosce o polskie morze - Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024

Ma zieloną barwę, słony smak i chłodną wodę – Bałtyk to najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest akwenem podatnym na antropopresję, czyli działanie człowieka. W Światowym Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego w Trójce rozmawialiśmy o tym, dlaczego troska o stan mórz i oceanów jest tak ważna? Co czerpiemy z Bałtyku? Jakie zasoby nam daje?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia Piotr Firan Joanna Marczak Polska Akademia Nauk

Wydmy "śpiewają" w Słowińskim Parku Narodowym. Na czym polega ten fenomen?

 Na Ziemi jest blisko 40 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające wydmy": jednym z nich jest też Słowiński Park Narodowy. Fenomen "śpiewających wydm" jest efektem połączenia odpowiednich warunków atmosferycznych i specyficznej struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania przeróżnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bałtyk piasek dźwięki Radosław Nałęcz natura przyroda Trójka Słowiński Park Narodowy wydmy

Plażowy parasol - ciekawostki dla dzieci

Wiedzieliście, że pierwotnie parasol został stworzony, by chronić przed słońcem? Choć obecnie częściej kojarzy się z deszczem, wciąż wykorzystywany jest w słoneczną pogodę, np. na plaży. Parasol był znamy już w czasach starożytnych, ale nie mógł go mieć każdy, ponieważ symbolizował władzę. Zanim stał się powszechnie dostępny, musiało minąć wiele, bo aż kilka tysięcy lat. W Rzymie robiono je ze skóry, w Chinach z natłuszczonego papieru i jedwabiu i zdobiono pięknymi malowidłami. A co z parasolami w Europie?
Zobacz więcej na temat:  parasol wakacje radio dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

Wakacje 2023: plażowy savoir-vivre. Jakie grożą mandaty, jeżeli go nie przestrzegamy?

Zwykle plaża kojarzy się nam z wakacyjnym relaksem i wypoczynkiem. Zdarza się jednak, że inni plażowicze burzą ten sielankowy spokój. - Denerwuje mnie palenie papierosów, spożywanie alkoholu i bycie głośno - mówi jeden ze słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. Sposobem na nich są wysokie mandaty. Za co dokładnie i w jakiej wysokości?
Zobacz więcej na temat:  wakacje turystyka społeczeństwo Izabela Kostyszyn Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski

Polacy nie zrezygnowali z wakacyjnego wypoczynku. Aby obniżyć koszty, skracali urlopy

W minione wakacje największą popularnością cieszyły się wyjazdy na 2-3 dni. Pobyty 7-dniowe planowało 15 proc. turystów. Jak dodano w raporcie serwisu Nocowanie.pl, średni koszt noclegu wyniósł 100 zł za osobę na dobę. Wśród 20 najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości na pierwszym miejscu znalazło się Władysławowo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wakacje wypoczynek władysławowo Morze Bałtyckie