Polskie Radio
Section05
plaża

Wydmy "śpiewają" w Słowińskim Parku Narodowym. Na czym polega ten fenomen?

 Na Ziemi jest blisko 40 miejsc, w których można usłyszeć "śpiewające wydmy": jednym z nich jest też Słowiński Park Narodowy. Fenomen "śpiewających wydm" jest efektem połączenia odpowiednich warunków atmosferycznych i specyficznej struktury piasku, które powodują rezonans i wibracje, prowadząc do powstawania przeróżnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bałtyk plaża piasek dźwięki Radosław Nałęcz natura przyroda Trójka Słowiński Park Narodowy wydmy

Plażowy parasol - ciekawostki dla dzieci

Wiedzieliście, że pierwotnie parasol został stworzony, by chronić przed słońcem? Choć obecnie częściej kojarzy się z deszczem, wciąż wykorzystywany jest w słoneczną pogodę, np. na plaży. Parasol był znamy już w czasach starożytnych, ale nie mógł go mieć każdy, ponieważ symbolizował władzę. Zanim stał się powszechnie dostępny, musiało minąć wiele, bo aż kilka tysięcy lat. W Rzymie robiono je ze skóry, w Chinach z natłuszczonego papieru i jedwabiu i zdobiono pięknymi malowidłami. A co z parasolami w Europie?
Zobacz więcej na temat:  parasol plaża wakacje radio dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

Wakacje 2023: plażowy savoir-vivre. Jakie grożą mandaty, jeżeli go nie przestrzegamy?

Zwykle plaża kojarzy się nam z wakacyjnym relaksem i wypoczynkiem. Zdarza się jednak, że inni plażowicze burzą ten sielankowy spokój. - Denerwuje mnie palenie papierosów, spożywanie alkoholu i bycie głośno - mówi jeden ze słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. Sposobem na nich są wysokie mandaty. Za co dokładnie i w jakiej wysokości?
Zobacz więcej na temat:  wakacje turystyka społeczeństwo plaża Izabela Kostyszyn Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski

Polacy nie zrezygnowali z wakacyjnego wypoczynku. Aby obniżyć koszty, skracali urlopy

W minione wakacje największą popularnością cieszyły się wyjazdy na 2-3 dni. Pobyty 7-dniowe planowało 15 proc. turystów. Jak dodano w raporcie serwisu Nocowanie.pl, średni koszt noclegu wyniósł 100 zł za osobę na dobę. Wśród 20 najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości na pierwszym miejscu znalazło się Władysławowo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wakacje wypoczynek władysławowo Morze Bałtyckie plaża

Miał dwa promile alkoholu i pływał rowerkiem wodnym. Policja apeluje o trzeźwość i ostrożność nad wodą

Policja apeluje o trzeźwości nad wodą i przypomina o kontrolach. Niechlubnym rekordzistą ostatniego weekendu nad sielpiańskim zalewem był 33-latek, który pływał rowerkiem wodnym, mając dwa promile alkoholu w organizmie - mówiła młodszy aspirant Monika Zamachowska. Policjanci na terenie zalewu w województwie świętokrzyskim wystawili w sumie 12 mandatów pijanym osobom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo policja woda alkohol bezpieczeństwo bezpieczeństwo nad wodą plaża

11-letni Antoni superbohaterem

Antoni Bobko z Przemyśla pomógł ratować ludzi nad morzem! 11-latek będąc na wakacjach z rodzicami w Rusinowie, jako jedyny zachował zimną krew i pomyślał o tym, żeby zadzwonić po pomoc. Poprowadził ratowników na miejsce, zarządził korytarz dla nich, aby mogli swobodnie przejść po plaży. Pomyślał nawet o tym, żeby podkopać rów, aby fala nie zalewała uratowanego chłopca leżącego na brzegu. Reszta osób stała sparaliżowana i patrzyła.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska plaża ratownik wodny