Gdy leki będą projektować w 3D

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 15:23
Tradycyjne testowanie leku jest bardzo kosztowne i trwa wiele lat. Farmacja in silico otwiera przez naukowcami nowe pole do popisu.
Audio
  • Czym jest farmacja in silico i jak może nam pomóc (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Nowa metoda modelowania molekularnego i selekcjonowania ma wszystko ułatwić, a nawet zrewolucjonizować rynek medyczny. Obecnie dzięki technikom wykorzystującym metody tzw. modelowania molekularnego selekcjonuje się takie związki, które z najwyższym prawdopodobieństwem będą wykazywały aktywność farmakologiczną, czyli będą przypominać leki.

- Farmacja in silico związana jest z wykorzystaniem komputerów w naukach farmaceutycznych - wyjaśnia Łukasz Szeleszczuk, Zakład Chemii Fizycznej Wydział Farmaceutyczny WUM. - "In silico" czyli "w krzemie" czyli w komputerze - dodaje.

Dariusz Pisklak z Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM wyjaśnia czym jest bioinformatyka i jak leki projektuje się w 3D.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 27.10.2016

Godzina emisji: 12.32

pj

Czytaj także

Polscy licealiści stworzyli nowy egzoszkielet

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 10:00
Licealiści z Suchej Beskidzkiej Krzysztof Dańczak i Kamil Wójcik są twórcami konstrukcji wyjątkowego egzoszkieletu, który wspomaga mięśnie. Ich projekt nazywa się Prometeus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
rozwiń zwiń