Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
Audio
  • Na czym polega psychodermatologia i w jaki sposób ta dziedzina nauki może nam pomóc? (Dajesz Radę/Czwórka)
Leczenie pod okiem dwojga lekarzy - dermatologa, ale i psychiatry przynosi znacznie lepsze efekty - przekonywały ekspertki Czwórki
Leczenie pod okiem dwojga lekarzy - dermatologa, ale i psychiatry przynosi znacznie lepsze efekty - przekonywały ekspertki CzwórkiFoto: Glow Images/East News

- Ze stresem związany jest nawet łupież, i to taki "tłusty", związany z łojotokowym zapaleniem skóry i świądem - tłumaczyła w Czwórce dr Olga Glińska, dermatolog. - Stres oznacza nadmiar testosteronu, pobudzenie, wydzielanie łoju, który jest doskonałą pożywką dla drożdżaków, które tę chorobę powodują.

Dlatego dermatolodzy zaczęli współpracować z psychologami. - Stres, zaburzenia depresyjne, czy lękowe napędzają choroby skóry - tłumaczyła dr Agata Biernacka-Bazyluk, psychiatra. Ekspertki mówiły w studiu, jak wygląda spotkanie z psychiatrą, dotyczące chorób skóry, a także o leczeniu konkretnych schorzeń, m.in. trądziku, czy atopowego zapalenia skóry.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: dr Olga Glińska (dermatolog, klinika Pro Dermis), dr Agata Biernacka-Bazyluk (psychiatra, klinika Pro Dermis)

Data emisji: 17.05.2016

Godzina emisji: 12.00

kd

Czytaj także

Leki bez recepty. "Suplementy diety wcale nas nie leczą"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:44
Na polskim rynku pojawiają się tony suplementów, które mają wzmacniać włosy i paznokcie czy ułatwiać zdanie egzaminów. Przyjmowane w nadmiarze mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacja pacjent - lekarz. "Cały czas w pośpiechu"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 17:00
Zaufanie, sprawna komunikacja i poczucie bezpieczeństwa to bardzo istotne czynniki samopoczucia chorych. Tymczasem pacjenci - zwłaszcza zmagający się z przewlekłymi chorobami - często czują się samotni i zagubieni.
rozwiń zwiń