Katarzyna Puzyńska i niedocenieni policjanci z pierwszej linii

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 13:38
- Mam olbrzymi szacunek do pracy policjantów - mówi Katarzyna Puzyńska, której książka "Policjanci. Ulica" trafiła właśnie na półki księgarń. - Gdybym nie lubiła policji, to nie piasałabym kryminalnej serii książek o Lipowie - dodaje. 
Audio
  • Katarzyna Puzyńska opowiada o swojej najnowszej książce "Policjanci. Ulica" (Stacja Kultura/Czwórka)
Katarzyna Puzyńska  w Czwórce
Katarzyna Puzyńska w CzwórceFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

"Policjanci. Ulica" to jednak pewna odskocznia od serii, z której słynie pisarka. Tym razem to opowieść non-fiction, 7 sylwetek policjantów z wydziałów drogowego i prewencji. 

Katarzyna Puzyńska W każdym zawodzie, zdarzają się czarne owce. Nie można przez ich pryzmat oceniać całej grupy. Wielu policjantów jest zaangażowanych w służbę, bo dla nich to służba, a nie zwykła praca

- Ja bohaterów mojej najnowszej książki poznałam podczas pracy nad kryminalnymi powieściami, nad fikcją - mówi gość Czwórki. - Oni mi pomagali. Zaprzyjaźniłam się z nimi, rozmawialiśmy na różne tematy. Wtedy zauważyłam, że w ich zawodzie są pewne problemy, o których się nie mówi, o których cywile nie wiedzą, nie zdają sobie sprawy - dodaje. 

Nasze społeczeństwo nie lubi policji, co zauważa autorka publikacji "Policjanci. Ulica", ale i sami policjanci. Mundurowi są niedoceniani, mało się o nich mówi lub umniejsza ich rolę, szczególnie dotyczy to prewencji lub drogówki. - A oni są pierwsi wszędzie - podkreśla Katarzyna Puzyńska. - O tym się nie mówi. To policjanci z pierwszej linii. Ja spotkałam się tymi z długim stażem, ale i krótszym, z mniejszych i większych jednostek, małych i większych miast, mężczyznami, ale i jedną kobietą. Chciałam pokazać, że to wciąż bardzo męski świat - dodaje. 


puzynska1200.jpg
Katarzyna Puzyńska: Lipowo to Pokrzydowo, już tego nie ukrywam

Jacy są opisani policjanci? Co czeka na policjanta po wezwaniu do zwykłej rodzinnej kłótni? Czym dla policjantów jest własny dom? Co z zarzutami o brutalność policji czy łapówkarstwo? O tym w rozmowie ze "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Katarzyna Puzyńska (pisarka)

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 11.08

pj/kd

Czytaj także

Psy - policjanci i psy - ratownicy. Jak nam pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 15:09
W polskich służbach służy blisko 2 tysiące czworonogów. Pracują w wojsku, policji, straży pożarnej, ochotniczym pogotowiu ratunkowym, a także w szeregach GOPR-u i WOPR-u. - - Dla nich jednak taka praca jest i ma być dobrą zabawą - mówi Grzegorz Kubicki, ratownik TOPR i przewodnik psa lawinowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia w białych rękawiczkach. Prawa kobiet w międzywojniu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 15:57
- Całe dwudziestolecie to okres ogromnej hipokryzji i zakłamania. Przestępczość seksualna po I wojnie, w trakcie której mogło dojść do moralnego rozprężenia, wcale nie maleje - mówił autor "Epoki milczenia", historyk Kamil Janicki.
rozwiń zwiń