X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Salmonella - ma 2500 rodzajów. Jak ich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 14:23
- Jest ponad 2500 rodzajów salmonelli. Najgroźniejsze są oczywiscie te, które wywołują dur brzuszny, choć na ten przeważnie się szczepimy - mówi Anna Plucik-Mrożek specjalista chorób wewnętrznych. 
Audio
  • Anna Plucik-Mrożek wyjaśnia jak unikać bakterii salmonelli (Czwórka/Stacja Nauka)
Salmonella
SalmonellaFoto: Tatiana Shepeleva/Shutterstock

- Jest duża grupa salmonelloz, które są tzw. zatruciem pokarmowym, a wynikają z tego, że zjadamy pokarmy, które są zanieczyszczone już salmonellą np. jajka, albo np. odchodami zwierząt np. warzywa, pomidory, które niedokładnie umyjemy - wyjaśnia specjalistka. 

Salmonellę możemy przywieźć też z wakacji. W krajach tropikalnych, podczas pory deszczowej, jest taki okres kiedy bakterie tej choroby są bardziej aktywne. W naszym kraju salmonellę możemy spotkać w jajkach, choć dużo rzadziej niż kilka lat temu, ale i produktach wysokoprzetworzonych, mleku, mięsie, warzywach, owocach czy lodach. - Salmonella ginie w momencie gotowania, ale nie ginie w mrożeniu, stąd jej możliwa obecność w letnich zimnych przysmakach - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Jakie są objawy choroby? Kogo może ona dotknąć? Kiedy potrzebna jest hospitalizacja? Jak wygląda leczenie? O tym w załączonym materiale. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 12.36

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Japonki nie są zdrowe dla naszych stóp

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 13:55
Nieustanne chodzenie w japonkach, choćby tylko przez czas wakacji jest groźne dla naszego ciała. Zaczyna się od stóp, ale dysfunkcje mogą pojawić się w biodrach czy kręgosłupie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

By nie mieć czerniaka, korzystaj ze słońca rozsądnie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 11:34
- Często do wystąpienia tego typu nowotworu skóry prowadzi brak powściagliwości w korzystaniu z dobrodziejstw promieniowania słonecznego - mówi profesor Maciej Krzakowski, onkolog. - Można i trzeba korzystać ze słońca, ale w sposób rozumny - dodaje.
rozwiń zwiń