Mięso z powietrza. Kolejny sposób by zmniejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:53
Okazuje się, że technologia produkcji mięsa z powietrza była już znana w latach 60. Dziś powraca z sukcesem. To może być rewolucja. 
Audio
  • Amerykańscy naukowcy wyprodukowali mięso z powietrza - materiał Martyny Ogonek (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ Motortion Films

Zapotrzebowanie na mięso stale rośnie, a co za tym idzie ma to fatalny wpływ na środowisko. Według danych ONZ, hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za większą emisję gazów cieplarnianych niż cały globalny sektor transportu. Naukowcy stale pracują nad przyjazną planecie alternatywą. Tym razem z pomocą ma przyjść technologia stworzona jeszcze w latach 60.

shutterstock krowa strach smutek zwierzęta hodowla 1200.jpg
"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

NASA zna to od lat

Naukowcy z amerykańskiej firmy Air Protein wyprodukowali mięso z powietrza dzięki technologii opracowanej kilkadziesiąt lat temu przez NASA, które w ten sposób chciało hodować jedzenie dla astronautów. 

- Naukowcy amerykańskiego laboratorium wykorzystali pewną technologię przetwarzania dwutlenku węgla, który pochodzi z powietrza wydychanego przez astronautów - wyjaśnia Marcin Tischner z organizacji ProVeg Polska. - Wydychane powietrze przetwarzane jest za pomocą różnych drobnoustrojów na substancję białkową. Powstały produkt może służyć jako pewien zastępnik mięsa, ponieważ ma podobny skład aminokwasów, zawiera witaminę B12 i wiele innych składników.  W zwiazku z tym produkt ten może być traktowany jako substytut mięsa - dodaje. 

Naukowcy Air Protein "odkopali" technologię NASA, wypróbowali i ogłosili światu. 

W Polsce też próbujemy

pixabay probówki 1200.jpg
Kurczak ze szpinaku. Mięso bez cierpienia zwierząt

Marcin Tischner przypomina również polskie próby produkcji zastępników mięsa. Niedawno, podczas Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik, grupa naukowców wyprodukowała mięso na szpinaku. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał:  Martyna Ogonek

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 7.18

pj

Czytaj także

"Jedzeniowe" ratowanie świata w twoim smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:53
- Przeciętny Polak marnuje rocznie 230 kilogramów żywności. Najczęściej wyrzucamy chleb, warzywa i owoce - mówi Karolina Woźniak z Too Good To Go, aplikacji, dzięki której zmarnujemy mniej, odbierzemy coś od kogoś, komu jest to już niepotrzebne.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mikroplastik zabija nasze komórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:57
Znajdziemy go w wodzie, powietrzu i ziemi. Zjadamy go z rybami, owocami morza, solą morską, a nawet piwem czy miodem. Jak na nas wpływa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oczyści 1000 rzek świata i uratuje oceany

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:35
25-letni Holender, Boyan Slat i zespół jego startupu The Ocean Cleanup planują "zakręcić kran z plastikiem płynącym do oceanów". Ma im w tym pomóc Interceptor - specjalna łódź zasilana baterią słoneczną. 
rozwiń zwiń