Smutek delfinów i przyjaźń krów - jak czują zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:20
Małpy uczą swoje dzieci jak czyścić zęby, sroki rozpoznają swoje odbicie w lustrze, pszczoły mają świadomość, kraby nie tylko odczuwają ból, ale też go pamiętają, a delfin potrafi targnąć się na własne życie, gdy rozdzieli się go z partnerem. O emocjach w świecie zwierząt rozmawialiśmy z Adamem Pluszką, tłumaczem książki "Manifest zwierząt. Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia" Marca Bekoffa.
Audio
  • Jak odczuwają zwierzęta i czy różnią się czymś od ludzi? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: 5z5/Shutterstock.com

shutterstock koń człowiek oko 1200.jpg
Dorota Sumińska: zwierzęta są genialne, tylko my nie umiemy tego docenić

- Łączy nas, ludzi, jako gatunek, z innymi gatunkami zwierząt cała masa rzeczy: od wspólnych emocji, przez procesy myślowe, po pamięć - mówił Adam Pluszka. - Dobrym przykładem są krowy, żyjące w chowie przemysłowym, które niezwykle silnie odczuwają to, że odbiera im się młode. Krowy żyjące w stadach zaś zaprzyjaźniają się ze sobą, albo po prostu się nie lubią.

Jak podkreślał, wiele gatunków zwierząt potrafi też współczuć. - Psy czy koty czują, że jest nam smutno, i choć inaczej okazują nam współczucie - na swoje sposoby starają się nas wspierać. Więc można dzielić gatunki na takie czy inne, ale każdemu zwierzęciu należy się szacunek przez sam fakt, że istnieje. My, jako ludzie, jesteśmy częścią ekosystemu i dopóki ten świat działa tak, jak działa, każdy ma swoje miejsce i szanuje miejsce tego drugiego - wszystko funkcjonuje prawidłowo - przekonywał rozmówca Kuby Jamrozka. - To, jak dziś wygląda nasze życie, jak wyewoluowaliśmy na przestrzeni lat, zależy też od innych gatunków.

Delfiny, w przeciwieństwie do ludzi, oddychają świadomie. Gdy rozdzieli się je z partnerami, ze smutku potrafią targnąć się na własne życie. Po prostu przestają oddychać A. Pluszka

ZOBACZ TAKŻE Jak zrozumieć psa? Psi behawioryści radzą >>>

Dlatego, jak podkreślał gość Czwórki, należy i warto zwierzętom współczuć, okazywać zrozumienie. - W najprostszym sensie współczucie to sprawianie, by drugiemu było mniej źle na świecie. Dobrym sposobem jest przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska. Innym - ograniczenie albo zrezygnowanie z jedzenia mięsa. Dzięki temu ogranicza się sumę cierpienia zwierząt, spowalnia się też proces ocieplania planety - tłumaczył Adam Pluszka. 

ZOBACZ TAKŻE Dieta bezmięsna ratuje ćwierć miliona zwierząt rocznie >>>

Punktem wyjścia do rozmowy w studiu Czwórki była książka "Manifest zwierząt. Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia". Jej autor Marc Bekoff, jeden z czołowych na świecie specjalistów w dziedzinie emocji zwierząt, zachęca do życzliwości zarówno człowieka wobec zwierząt, jak i wobec tych ludzi, którzy patrzą na świat nieco inaczej. - Założeniem tej książki jest właśnie to, że zwierząt nie można "posiadać". Można się nimi opiekować i należy to robić. Natomiast kwestie posiadania i własności są według autora kontrowersyjne - tłumaczył gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Adam Pluszka (tłumacz, redaktor prowadzący w wydawnictwie Marginesy i twórca serii "Eko", miłośnik i opiekun zwierząt)

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 20.08

kd/pj

Czytaj także

Behawiorysta zwierząt. "Rehabilitujemy ich psychikę"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 12:20
- Mało kto wie, że psy rodzą się z umiejętnością dostrzegania zmian w ludzkiej mimice. To są jedyne zwierzęta, które związały swój los z człowiekiem i przeszły tak potężny skok ewolucyjny - przekonuje Aneta Awtoniuk, behawiorystka i zoopsycholożka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń