W tym roku żegnamy 75-watowe

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 13:47
W trosce o środowisko naturalne Bruksela kontynuuje proces wycofywania z rynku tradycyjnych żarówek.

Jeśli mamy sentyment do 75-watowych żarówek a kończy nam się ich zapas, to już ostatni dzwonek: z dniem 1 września 2010 za sprawą unijnej dyrektywy ich produkcja w UE zostaje zakończona. Sklepy będą je sprzedawały do wyczerpania zapasów.

Dyrektywa EUP ( Energy Using Products ) jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi. Zgodnie z nią rok temu rozpoczęło się wycofywanie wolframowych żarówek 100-watowych. Od 1 września 2010 zatrzymana zostaje produkcja żarówek 75-watowych. Proces odchodzenia od tych energochłonnych źródeł światła ostatecznie ma zakończyć się w 2016 roku. Oprócz wstrzymania produkcji wprowadzony zostaje zakaz importu 75-watowych żarówek do krajów Unii.

Bruksela zadba również, by na opakowaniach żarówek nadal produkowanych na obszarze Wspólnoty znajdowały się informacje m. in. o tym, ile zużywają energii, ile razy mogą być zapalone/zgaszone, jaka jest ich żywotność i czy rekomendowane są do pracy (światło zimne), czy wypoczynku (światło ciepłe).

Eksperci Komisji Europejskiej argumentują, że tradycyjne żarówki marnują ponad 90 procent prądu na emisję ciepła. Zastępując je nowoczesnym oświetleniem halogenowym, fluorescencyjnym czy diodowym Unia Europejska zaoszczędzi znaczne ilości energii, a emisję dwutlenku węgla uda się ograniczyć o 15 milionów ton rocznie.

ap\ŁSz

Czytaj także

Pogotowie komputerowe w "Czwartym Wymiarze" radzi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2010 22:00
Co zrobić, gdy komuter odmawia nam posłuszeństwa? Jak radzić sobie z wirusami komputerowymi? Jak odzyskać utracone dane? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszeliśmy w czwartkowym "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fabryka Inżynierów XXI w."

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 13:16
Już w 2013 roku planowane jest otwarcie najnowszej inwestycji Politechniki Łodzkiej - Centrum Technologii Informatycznych i "Fabryki Inżynierów XXI wieku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarnościowi "hakerzy" bohaterami filmu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 10:05
W "Stacji Kultura" gościł reżyser filmu poświęconego brawurowemu "zamachowi" toruńskich naukowców na komunistyczną TVP.
rozwiń zwiń