Seriale o modzie i z modą w tle - dlaczego tak chętnie je oglądamy?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 21:04
Moda z ekranu przenika do naszego codziennego życia, wpływa na nasz styl i kształtuje modowy gust. Stylizacje, fryzury i makijaż z seriali stają się trendy i wychodzą na ulice - zapraszamy w podróż z serialową modą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem

iris van herpen pap 1200.jpg
Moda, która wyzwala z form. Iris van Herpen w Polsce

Film czy serial to miejsce, w którym moda od lat odgrywa kluczową rolę, a my jako widzowie czerpiemy z srebrnego ekranu inspiracje i wdrażamy je do naszego codziennego życia.

Od stylowego Upper East Side w "Plotkarze", po kostiumy z "Seksu w wielkim mieście" - mały ekran na swym koncie ma coraz więcej seriali o modzie i z modą w tle. Dzięki takim produkcjom możemy pobawić się swoim stylem. Makijaż ze słynnej produkcji HBO "Euphoria" był niedawno trendem YouTube'a, a fryzura "na Rachel" z "Przyjaciół" do dziś jest modna i kochana przez kobiety. 


Posłuchaj
12:24 _PR4_AAC _serial_moda_all_2020_10_23.mp3 Moda w serialach - jak kształtuje trendy? (Dajesz Radę/Czwórka)

Jak to się zaczęło?

- Od początku lat 90., kiedy telewizja wyczuła, że seriale mogą być też wielką 40-minutową płachtą reklamową, zaczęło się pojawiać coraz więcej product placementu - mówi Dawid Muszyński, redaktor portalu naekranie.pl. - Wiadomo, że przeciętny widz nie kupi supersamochodu, którym jeżdżą główni bohaterowie, bo to jest bardzo duży wydatek, ale moda, zwłaszcza ta troszkę z wyższej półki, ale nie typu Versace, jest czymś, na co widzowie zwracają uwagę, a potem chcą mieć coś takiego w domu.

Źr. YouTube /Sex and the City/ Season 3 Trailer

Jednym z seriali, który zaczął tak kreować modę i wpływać na widzów był "Seks w wielkim mieście". To w nim panie żyjące w Nowym Jorku co chwila szukały w sklepach nowych ubrań, zestawiając je w taki sposób, jakiego wcześniej nie oglądano. Bohaterki stawiały bardzo duży nacisk na to, jak będą wyglądały i tłumaczyły żeńskiej części widowni, jak dobierać elementy garderoby.  

- Więc tutaj, oprócz tego, że perypetie miłosne i seksualne grały dużą rolę, to jednak moda była kluczowa i pomagała w zdobyciu mężczyzny. Ważne też było, żeby kobieta czuła się bardzo dobrze w swoim ciele - mówi gość audycji.

Posłuchaj także:

Wspomniany już "Seks w wielkim mieście", "Plotkara", czy "Beverly Hills 90210" kładły podwaliny pod styl jej fanów. Moda to nie tylko ciuchy, ale cały tzw. look, a to, co podoba się widzom na ekranie, przechodzi potem do ich własnego stylu życia. 

Źr. YouTube/ Emily in Paris | Official Trailer | Netflix

- Z nowszych produkcji, które mają świetne stylizacje wymieniłbym "Sabrinę", "Emilly w Paryżu", "Elite" - hiszpański serial o młodzieży, gdzie można zobaczyć przepiękne zestawienia mody. Tamtejsza młodzież wykazuje się wspaniałym wyczuciem, jeżeli chodzi o łączenie różnych stylów, które na co dzień powiedzielibyśmy, że nie będą do siebie pasowały, a jednak pasują - opowiada gość Czwórki.

Seriale wyznaczają też trendy - szukamy piosenek i muzyki, które zostały wykorzystane w danej scenie, chcielibyśmy znaleźć miejsca, w których dany serial został nakręcony, bo wyglądają tak malowniczo. - Seriale więc ukierunkowują nasze myślenie i rozpalają nasze żądze w wielu sferach, ale to wszystko zaczyna się zwykle... od mody - dodaje Dawid Muszyński.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: Dawid Muszyński (redaktor portalu naekranie.pl)

Data emisji: 23.10.2020

Godz. emisji: 14.15

aw


Czytaj także

Toksyczna pogoń za pięknem. Arszenik, ołów, rtęć w służbie urody

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:36
Kobiety od wieków płaciły wysoką cenę, aby sprostać wymogom kanonów piękna. Niekiedy tak dużą, że płaciły za to życiem. Czy wciąż aktualne jest hasło "chcesz być piękna - musisz cierpieć"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biżuteria - dodatek, który robi wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 19:10
Pierścionek, broszka, kolczyki - z jednej strony to tylko dodatek, z drugiej element, który może całkowicie zmienić stylizację. Dodaje szyku, podkreśla tożsamość, a niektórym nawet daje poczucie bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń