Zagraniczne studia od stycznia? Sprawdź, jak aplikować

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:11
Tegoroczni maturzyści wciąż mogą aplikować na europejskie uczelnie. Wiele uczelni wprowadziło możliwość rozpoczynania roku akademickiego w styczniu. Chodzi m.in. o placówki w Irlandii, Holandii, Danii, we Włoszech, a także Wielkiej Brytanii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

Wszystko dzięki dodatkowej rekrutacji na semestr letni. - Studia od stycznia 2021 to ostatni moment na to, by otrzymać finansowanie na pełen okres nauki w Wielkiej Brytanii - tłumaczyła Marta Mulik, doradca edukacyjny z Elab Education Laboratory - Trzeba aplikować już w listopadzie albo grudniu. Uczelnie, które oferują takie możliwości mieszczą się m.in. w Londynie, a by się dostać, trzeba wypełnić specjalny formularz w systemie, załączając swój list motywacyjny i rekomendacje od nauczyciela.

Posłuchaj
15:17 _PR4_AAC 2020_11_02-10-36-32.mp3 Gdzie poza Polską warto studiować od stycznia i na jakich kierunkach? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką Eliza, która studiuje prawo międzynarodowe w Wielkiej Brytanii, to studia dobre dla bardzo samodzielnych żaków. - Mamy niewiele godzin pracy z wykładowcami, sami musimy dużo czytać, pisać, przerabiać artykuły - tłumaczyła. Jak opowiadała, na niektórych uczelniach pierwszy rok studiów poprzedza tzw. "zerówka". - Wiele osób przybywa zza granicy dlatego pojawiło się to rozwiązanie. To rok przygotowawczy, podczas którego uczymy się m.in., jak pisać, wypowiadać się, poszukiwać źródeł - wymieniała.

Sprawdź także:


Choć Wielka Brytania prawdopodobnie pozostanie jednym z najpopularniejszych kierunków dla polskich studentów, w związku z brexitem wiele osób szuka alternatyw. Coraz częściej biorą oni pod uwagę Irlandię, gdzie szczególnym powodzeniem cieszą się kierunki medyczne. W Holandii studia prowadzone są na uniwersytetach badawczych i nauk stosowanych, w Danii z kolei aplikowanie będzie możliwe dopiero na początku lutego. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Fusiarz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.11.2020

Godzina emisji: 6.15

kd

Czytaj także

Koronawirus na studiach. Jak sobie radziliśmy i co będzie dalej?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 11:04
- Gdy zamknięto uniwersytet dostaliśmy maila z informacją, że teraz będziemy pracować online - wspominała Katarzyna Król, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. - Wszystkim, zarówno wykładowcom jak i studentom zależało na tym, by zrealizować maksymalnie dużo materiału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zadłużony jak polski student". Dlaczego żacy nie mają pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 10:44
Brak finansowej wiedzy, ale też niefrasobliwe gospodarowanie budżetem - to główne przyczyny zadłużenia polskich żaków. Ponad 135 tys. dłużników w Polsce to osoby między 18. a 35. rokiem życia, a ich łączny dług wynosi prawie 555 mln złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń