Misja Mars - kandydaci potrzebni od zaraz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 14:57
Europa szuka ochotników do misji na Marsa. Trwają zapisy, a każdy, kto spełnia wymogi, może zarejestrować się jako potencjalny pionier i zostać Krzysztofem Kolumbem XXI wieku. Zanim poznamy nazwisko nowego odkrywcy, zastanawiamy się, jaki powinien być idealny kandydat. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dotted Yeti

rakieta kosmiczna start -SpaceX Kennedy Space Center, Feb, 6,  2018 shutter 1200 Kent Weakley.jpg
Elon Musk buduje swoje "Gwiezdne miasto"

- Celem misji Apollo było dolecieć, wykonać pewne badania, pobrać próbki i wrócić. Misja, która szykuje się na Marsa ma być nieco inna - mówi Wojciech Dmitrow z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Planowana jest raczej kolonizacja i ten lot będzie bardziej przypominał to, co znamy z opowiadań Stanisława Lema, czyli duży statek, na którym mamy specjalistów z różnych dziedzin. Te wszystkie osoby muszą ze sobą świetnie współpracować, muszą się lubić i dobrze się czuć w swoim towarzystwie, bo przecież będą ze sobą spędzać sporo czasu.


Posłuchaj
03:43 Czwórka/Stacja Nauka - Mars 19.03.2021.mp3 Potrzebni kandydaci na misję kosmiczną na Marsa (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Obok doskonałego kierunkowego wykształcenia, dobrego zdrowia i opanowania, wśród cech przyszłych kosmonautów wymienianych w sądzie ulicznej, nasi rozmówcy wskazywali na takie cechy jak: pozytywne nastawienie, ambicja, umiejętność pracy w zespole, spokój, analityczne myślenie, opanowanie w trudnych, stresowych warunkach i sytuacjach oraz kreatywność.

Dotychczas w misjach kosmicznych zdrowie kandydatów na astronautów było jednym z kluczowych aspektów. - Przede wszystkim dlatego, że warunki podczas lotu są czasem ekstremalne i trzeba brać pod uwagę, że będziemy przebywać długo w czasie nieważkości - tłumaczy rozmówca Szymona Majchrzaka. - Do tej pory nie ma statków, które miałyby sztucznie generowaną grawitację. Są takie projekty, żeby używać siły odśrodkowej, ale to jeszcze przyszłość. Jest to istotna kwestia, bo okazuje się, że ludzie będący długo w stanie nieważkości zaczynają tracić masę kostną.


kosmos 1200
Polscy naukowcy podbijają kosmos?

Czytaj także:

Jak mówi specjalista, teraz wszystko się zmienia, a przede wszystkim to, że mamy coraz większy komfort i więcej przestrzeni dostępnej dla załogi. Także wymogi zdrowotne są bardziej elastyczne. Ostatnio komentowany był lot emerytowanego astronauty, który po wielu latach znów poleciał w kosmos, żeby zbadać wpływ panujących tam warunków na osoby w starszym wieku. - Wygląda na to, że nie ma przeciwwskazań, o ile osoba jest w dobrej kondycji - tłumaczy. - Taka ciekawa rzecz: osoba z niepełnosprawnością na Ziemi w kosmosie może się okazać równorzędnym członkiem załogi.

Wśród uczestników naszej sondy nie znaleźliśmy chętnych do kandydowania do roli kosmicznego Krzysztofa Kolumba.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 19.03.2021

Godzina emisji: 12.44

aw

Czytaj także

Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienna dieta. Co zmieni się w życiu naszych zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:16
Zwierzęta zmieniają swoje upodobania pokarmowe wraz ze zmianą pór roku. Im bliżej zimy, tym dieta staje się coraz bardziej kaloryczna, bogata w białka, tłuszcze oraz węglowodany, czyli wszystkie te substancje, które uchodzą za bardzo dobre źródło energii.
rozwiń zwiń