Zmiany w ustawie o prawach zwierząt. Będą lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:28
Ustawa jest szeroko komentowana przez wszystkie środowiska - budzi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. - Nowe przepisy znacząco poprawią warunki życia zwierząt w Polsce - tłumaczył Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Audio
  • Nowe przepisy dotyczące ochrony praw zwierząt w Polsce - rozmowa z Łukaszem Balcerem (Dajesz radę/Czwórka)
Zakaz przetrzymywania i wykorzystywania zwierząt w cyrkach ma być jednym z punktów nowych przepisów
Zakaz przetrzymywania i wykorzystywania zwierząt w cyrkach ma być jednym z punktów nowych przepisówFoto: Shutterstock.com/ Vadim Zakharishchev

papugi 1200.jpg
Papugarnia: świat egzotycznych ptaków

Obrońcy zwierząt skarżyli się dotychczas na brak precyzyjnych zapisów, które pozwoliłyby im działać w sytuacjach zagrożenia zdrowia czy życia czworonogów. Nowe przepisy zakładają więc m.in. bezwzględny zakaz utrzymywania psów na łańcuchach, wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zaostrzenie kar za znęcenie się nad czworonogami, oraz zakaz ich hodowli na futra. - Idziemy w dobrym kierunku - tłumaczył Łukasz Balcer, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. - Przyzwyczajanie dzieci do oglądania cierpienia zwierząt dla naszej zabawy, jak to ma miejsce na przykład w wielu cyrkach, jest absolutnie niedopuszczalne.


Andrzej Kruszewicz 1200.jpg
Hipokryzja w relacjach ludzi i zwierząt

W programie ekspert tłumaczył, co dokładnie ma zmienić się w przepisach dotyczących ochrony zwierząt w naszym kraju. Jak co tydzień zajrzeliśmy także do radiowej poradni dla zwierząt, gdzie tym razem przyjęła nas lek. weterynarii Katarzyna Kraszewska z przychodni Vetcardia w Warszawie. Mówiliśmy m.in. o problemie chrapania, czyli zbyt długiego podniebienia u naszych podopiecznych. Wraz z Pawłem Witkiem, ekspertem ds. węzy zastanawialiśmy się, skąd bierze się popularność w hodowlach zbożowej odmiany tych gadów. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji "Dajesz radę", 27.11.2017 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Łukasz Balcer (prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

Chipowanie zwierząt. Nowe przepisy pozwolą chronić naszych pupili?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 13:19
Jak dotąd znakowanie zwierząt było dobrowolne, a właściciele w większości sami za nie płacili. Teraz sytuacja ma ulec zmianie - nowe przepisy mają nakładać obowiązek chipowania wszystkich sprzedawanych zwierząt. - To ważny przepis - zapewniał Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W obronie zwierząt. "Nie dla cyrku, hodowli i łańcucha"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 13:00
Do laski marszałkowskiej wpłynął wreszcie dawno zapowiadany i długo dyskutowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. - W ten sposób chcemy wyeliminować patologię lub przynajmniej bardziej ją ograniczyć - tłumaczy poseł Krzysztof Czabański, członek parlamentarnego Zespółu Przyjaciół Zwierząt i jeden z wnioskodawców nowelizacji ustawy.
rozwiń zwiń