Szklana kula idzie w odstawkę. Teraz przyszłość pokaże komputer

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:20
Naukowcy z Izraela i amerykańscy informatycy połączyli siły i stworzyli prototyp programu, który na podstawie analizy wiadomości z minionych dni, miesięcy i lat jest w stanie przewidywać przyszłe wydarzenia i zjawiska.
Audio
  • Wiadomości multimedialne selekcjonuje i prezentuje Michał Matus

Stworzony przez nich system jest w stanie na przykład prognozować epidemie różnych chorób, krachy na giełdzie albo ataki zbiorowej agresji.

 - To jest algorytm, który w oparciu o zgromadzone informacje z serwisów prasowych, telewizyjnych i multimedialnych stara się przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Prawdopodobnie szukając bardzo podobnych wzorców - tłumaczy Bartłomiej Dramczyk z magazynu "Chip". - Na dobrej bazie danych ten program powinien spełnić swoją funkcje.

Na razie naukowcy potwierdzili skuteczność oprogramowania na danych historycznych. Bazą dla prototypu było archiwum New York Timesa z lat 1986-2007 oraz 90 innych źródeł. W oparciu o te dane system przewidział m. in. epidemię cholery, która wybuchła w Angoli w 2006 roku.

Wiadomości multimedialne w "Czwartm wymiarze" prezentuje Michał Matus. Cały serwis w pliku dźwiękowym dołączony jest do artykułu

kul

Czytaj także

Fabryka cukierków - słodko, smacznie, a do tego ładnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 06:00
W kolejnym odcinku cyklu produkcyjnego zajrzymy do miejsca, w którym każdy może przenieść się do smaków swojego dzieciństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na studniówce błyskaj lampą o sufit. Wyjdą świetne zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:16
Matura jest po to, żeby ją zdać. A studniówka, żeby dobrze na niej wyglądać. W "Czwartym wymiarze" podpowiadamy jak zrobić najlepsze zdjęcie z najważniejszego szkolnego balu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja – to wiele zmieni na radiowym rynku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 09:30
Programy cyfrowe mogą zapewnić słuchaczom lepszą jakość odbieranego dźwięku, a nadawcom – możliwość rozszerzenia oferty programowej. – Chcielibyśmy rozpocząć nadawanie cyfrowe jeszcze w tym roku, nawet w pięciu aglomeracjach na terenie całego kraju – mówił w "Poranku OnLine" dyrektor Czwórki, Krzysztof Łuszczewski.
rozwiń zwiń