Szybkość odpowiedzi na maila miarą twojego szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 16:20
Jeśli szybko odpowiadacie na maile, prawdopodobnie jesteście nieszczęśliwi – przestrzegają amerykańscy naukowcy.
Audio
  • Dlaczego ludzie nieszczęśliwi szybciej odpisują na maile? (W cztery oczy/Czwórka)
Szybkość odpowiedzi na maila miarą twojego szczęścia?
Foto: Glow Images/ East News

Inżynierowie z firmy Contactually w USA przeanalizowali ponad 100 mln wymian mailowych i okazało się, że w ciągu 24 godzin na maile odpowiadało 64 proc. osób, które były nieszczęśliwe i zaledwie 47 proc., nastawionych do życia pozytywnie.

– Jeśli osoba z niską samooceną będzie odpowiadać na maila, zrobi to bardzo szybko, by ktoś nie pomyślał o niej źle – mówi psycholog Izabela Dziugieł, psychologa z Przystani Psychologicznej. – Osoba która ma wysoką samoocenę nawet o tym nie pomyśli, nie przyjdzie jej do głowy, że "musi pokazać, że dba o ten kontakt".

Jednak już Freud mówił, że "cygaro może być po prostu cygarem", więc i w tym przypadku może nie warto doszukiwać się "drugiego dna". – Być może chodzi po prostu o to, że skoro osoby nieszczęśliwe, mając mniej kontaktów społecznych, na każdy z nich reagują szybciej, a ludzie szczęśliwi mają z reguły mnóstwo innych rzeczy do zrobienia – mówi Dziugieł.

Jak się okazuje, osoby nieszczęśliwe poza tym, że odpowiadają na maile szybciej, większą uwagę zwracają na treść i formę tego, co wysyłają. Dlaczego? By dowiedzieć się więcej posłuchaj nagrania całego materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka komputery psychologia

Czytaj także

Sekrety mowy ciała: jak rozpoznać, że on kłamie?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 10:00
Choć czasem wydaje nam się, że nasz rozmówca nie mówi prawdy, z reguły nie ma sposobu, by mu to udowodnić. W takich sytuacjach przydaje się umiejętność rozpoznawania tzw. mowy ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego politycy płaczą?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 12:33
- Płaczemy nie dlatego, że jesteśmy słabi, ale dlatego, że zbyt długo byliśmy silni - tłumaczy Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty w Czwórce.
rozwiń zwiń