X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stare Miasto. Jak odbudowano serce Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 17:00
- Ludzie, którzy zostali przez Niemców wypędzeni, wrócili 17 stycznia 1945 roku i zaczęli odbudowywać swoje miasto, często z materiałów sprowadzanych z Ziem Odzyskanych. Dziś mówi się, że na warszawskiej Starówce znajduje się duża część Polski - opowiada Dorota Wójcik, przewodnik warszawski.
Audio
  • Stare Miasto w Warszawie - serce miasta, które zaczęło bić dzięki mieszkańcom (Klucz kulturowy/Czwórka)
Akcja społeczna Miesiąc Odbudowy Stolicy - Warszawa, 1948 rok
Akcja społeczna Miesiąc Odbudowy Stolicy - Warszawa, 1948 rokFoto: PAP

Dorota Wójcik Kiedy oprowadzam wycieczki, często słyszę: te rury, co tutaj leżą, są od nas, a cegły z Elbląga. Patrzę na Starówkę i myślę, że było warto 

W trakcie II wojny światowej warszawskie Stare Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. Zwały gruzów wypełniały ulice do wysokości drugiego piętra. Nie spaliły się tylko dwie kamienice w północnej pierzei, dzięki temu, że tuż przed wojną wykonano w nich ogniotrwałe stropy żelbetowe. Dzięki determinacji i wysiłkowi mieszkańców Starówkę odbudowano. - To, co na Starym Mieście zostało oryginalnego z XIV wieku, to układ średniowiecznego miasta i fundamenty domów. Reszta to wierna rekonstrukcja - opowiada gość Czwórki i tłumaczy, dzięki komu była ona możliwa.


Czytaj także
EstreicherHI1200.jpg
Karol Estreicher. "Poszukiwacz skarbów, obrońca dywanów"

Wraz z ludźmi do stolicy wróciły gołębie regularnie dokarmiane przez panią... Kazimierę Majchrzakową, która doczekała się swojego miejsca w stolicy. Zaś we wrześniu 1980 roku Starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W audycji opowiadamy o architektach, którzy przyczynili się do odbudowy stolicy, zdradzamy tajemnicę dokumentów inwentaryzacyjnych, których Niemcy szukali przez całą wojnę i tłumaczymy, komu zawdzięczamy to, że rynek Starego Miasta ma cztery, a nie trzy, strony.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Dorota Wójcik (przewodnik warszawski)

Data emisji: 2.09.2017

Godzina emisji: 15.16

kul/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

4 czerwca 1989 roku. "Wtedy wybraliśmy wolność"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 15:27
- Z 4 czerwca nie pamiętam za wiele. Jako dziecko, od tego momentu zawsze chodziłam z rodzicami na wybory. Pamiętam też Okrągły Stół i panujące u mnie w domu podekscytowanie - wspominała w Czwórce Katarzyna Puchalska, koordynatorka projektu warszawskiego Domu Spotkań z Historią "Wybraliśmy wolność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Co dla nas dziś znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 19:16
- Powstanie Warszawskie jest dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także tego miasta i ludzi, dla których to było przeżycie zarówno bohaterskie, jak i tragiczne. W takich aspektach je rozpatruję - mówił w Czwórce Igor Niewiadomski, wolontariusz z Muzeum Powstania Warszawskiego.   
rozwiń zwiń