Strefa Wolnej Ziemi. "Las jako forma prawdziwej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 13:24
W Beskidzie Niskim powstaje właśnie tzw. Strefa Wolnej Ziemi. Jak przekonują twórcy, to pierwszy w Polsce "Wolny las", miejsce, w którym nie można polować, prowadzić wycinki czy wjeżdżać pojazdami, należy natomiast szanować naturę i... cieszyć się nią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lzf/Shutterstock.com

nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Depresja klimatyczna. "To zjawisko istnieje naprawdę"

Strefa Wolnej Ziemi ma powstać niedaleko wsi Myscowa, gdzie rośnie Puszcza Karpacka. Jak podkreśla Mieszko Stanisławski, pomysłodawca projektu, las to przestrzeń "mądrości, sztuki i kreatywności". - Zdecydowanie tak widzę las, jako sztukę konceptualną. Las nieuporządkowany, nie posadzony w rządkach, zaczyna przepięknie kwitnąć - tłumaczył w w rozmowie z Czwórką. I jak podkreślał, dopiero przebywając w takim lesie, możemy puścić wodze fantazji i kreatywności. - W mieście, gdzie wszystko jest wybetonowane, stłumione, wytyczone w liniach i kątach prostych nie ma miejsca na oddech. Są schematy - tłumaczył rozmówca Czwórki. - Gdy wejdziemy do lasu odżywamy, otwieramy nasze zmysły, oddychamy głębiej. To ożywcze dla naszego umysłu, zwłaszcza, jeśli na co dzień czas spędzamy przed komputerem. W lesie jest wolność, oddech i odpoczynek, wytchnienie. 

Posłuchaj
06:09 2020_06_22-10-38-51_CZWÓRKA_KULTURA.mp3 O Strefie Wolnej Ziemi opowiada Mieszko Stanisławski, twórca projektu (Stacja Kultura/Czwórka)

Mieszka Stanisławski podkreśla, że idea Strefy Wolnej Ziemi ma być odpowiedzią na kryzys klimatyczny, panujący na świecie. - Rośnie poziom eksploatacji przyrody, co odbija się na życiu fizycznym i psychicznym ludzi. Chcę zmienić więc nasze myślenie o przyrodzie, pamiętajmy, że to ona jest nas karmi. Dlatego ważne, byśmy potrafili z nią współistnieć, zamiast tylko z niej korzystać - mówił gość Czwórki. Jak tłumaczy, wolny las będzie żył po swojemu i to jest dobre dla nas i Ziemi.


Czytaj także: 

Na co dzień gość Czwórki, wraz z współpracownikami swojej fundacji prowadzi warsztaty, leśne odosobnienia i wędrówki. To stało się przyczynkiem do stworzenia "Strefy Wolnej Ziemi". - Chodzi nam o to, by las, który jest już stary, pozostał dziki, pozostał wolny na zawsze, albo jak długo się da. To da szansę naturze, by odzyskała dobrostan - tłumaczył Mieszko Stanisławski. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 10.35

kd/kul

Czytaj także

Depresja klimatyczna. "To zjawisko istnieje naprawdę"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:44
Depresja klimatyczna to zaburzenie, na które, zdaniem prowadzącej audycję, cierpi coraz więcej osób. Wyniszczanie środowiska, wymierające gatunki zwierząt, prognozowanie globalnej katastrofy ekologicznej - to pośrednie przyczyny tego schorzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń