Chemia w naszych domach - jak bardzo nam szkodzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 15:00
Epidemia koronawirusa zamknęła nas w domach na wiele tygodni. Niestety toksyczne substancje chemiczne w produktach, którymi otaczamy się na co dzień, oddziałują na nas latami.
Audio
  • Niebezpieczne chemikalia. Jak ich unikać? (Ratujemy świat/Czwórka)
J. Król: do tej pory spółka wyprodukowała 12 milionów litrów płynu do dezynfekcji w sytuacji, w której trzeba było zrobić to szybko
J. Król: "do tej pory spółka wyprodukowała 12 milionów litrów płynu do dezynfekcji w sytuacji, w której trzeba było zrobić to szybko"Foto: Brian A Jackson/shutterstock.com

Chemia niemal w każdym produkcie codziennego użytku

Ubrania, obuwie, naczynia kuchenne, akcesoria sportowe, meble, dywany, elektronika…  wszystkie te produkty mogą zawierać tzw. SVHC, czyli substancje wzbudzające szczególnie duże obawy. Są to chemikalia, które Europejska Agencja Chemikaliów, oceniła jako zaburzające gospodarkę hormonalną, rakotwórcze, czy też uznane za mające istotny wpływ na środowisko. Jak przekonywała Joanna Szabuńko z Fundacji "Kupuj odpowiedzialnie" szkodliwe dla nas substancje chemiczne są praktycznie wszędzie. - Znajdują się niemal w każdym produkcie, z którym mamy kontakt każdego dnia, a na ich temat wiemy naprawdę niewiele. Zanim jednak sięgniemy po produkt, mamy prawo zapytać, co się w nim znajduje - mówiła.

By otrzymać informację, musimy o nią poprosić

Na poziomie Unii Europejskiej chroni nas prawo, które funkcjonuje także w Polsce. Chodzi o dyrektywę "reach", która na wielu płaszczyznach reguluje wykorzystywanie chemii w produktach. Art. 33 gwarantuje nam zaś prawo do informacji. Jednak, jak mówiła rozmówczyni Katarzyny Dydo, by mieć dostęp do takiej informacji, musimy o nią zapytać. Nie zawsze jest nam ona dana razem z produktem. Fundacja stworzyła zatem aplikację, która ułatwia dostęp do tej informacji. - Producenci są zobowiązani, by udzielić nam odpowiedzi w ciągu 35 dni - tłumaczyła.

Mamy prawo do informacji

Zdaniem Joanny Szabuńko, im częściej będziemy zadawać pytania, tym częściej uzyskać na nie odpowiedź. Firmy mają obowiązek informować nas, co znajduje się w produktach, które sprzedają. Większość informacji na temat produktu będziemy mogli bez problemu pozyskać. Celem kampanii "Pytaj o chemię" jest wzrost świadomości na temat szkodliwych substancji chemicznych oraz większa transparentność w produkcji. Kampania skierowana jest do konsumentów, producentów i sprzedawców sieci detalicznych. O tym, w jaki sposób możemy korzystać ze swoich praw konsumenta rozmawialiśmy na antenie Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Szabuńko z Fundacji "Kupuj odpowiedzialnie"

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 14.04

ac

Czytaj także

Rosja pełna zakażeń. Koronawirus głównie w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 09:39
Rosja bije rekordy w szybkości rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Jest też na niechlubnym 5. miejscu na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 15:16
Urządzenie do walki z koronawirusem "RespiSafe" stworzyli naukowcy z Politechniki Śląskiej. Nowy sprzęt medyczny ma pozwolić lekarzowi na monitorowanie wielu pacjentów jednocześnie, zdalnie, czyli przez internet.
rozwiń zwiń