Horyzont zdarzeń - koniec kompetencji pojmowania

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 15:05
Na styku nauki, technologii i sztuki zostanie otwarta wystawa "Horyzont zdarzeń". - Te trzy dziedziny spotykają się od lat - mówi Tomasz Wendland, dyrektor Biennale i kurator. - Kiedyś malarstwo olejne było takim wynalazkiem, rewolucją jak świat cyfrowy - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vchal

- Podczas wystawy "Horyzont zdarzeń", która zostanie otwarta 1 października, i zainauguruje 7. Mediationas Biennale Polska, będziemy widzieć sztukę od malarstwa do sztuki sieci neuronowych w komputerach, które pozwalają nam przeliczać dane w zupełnie inne obrazy, dobierać do innej obrazowości, tworzyć nowe zjawiska, które, mam nadzieję, inspirują również naukowców - wyjaśnia gość Kasi Dydo. 


Posłuchaj
12:56 czwórka stacja kultura 29.09.2020 bienale.mp3 O wystawie "Horyzont zdarzeń" opowiada Tomasz Wendland, dyrektor Biennale i kurator (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Organizatorzy "Horyzontu zdarzeń" piszą, że to przegląd międzynarodowej sztuki podejmującej się badania przestrzeni nieprzeniknionych. - Niedawno pojawiło się takie zdjęcie, prototyp, wizja granic czarnej dziury. Wiemy, że czarna dziura to miejsce, gdzie znika zarówno światło jak i dźwięk. Wg teorii naukowych zatrzymuje się tam czas. Tam się wszystko niby kończy - to jest ten horyzont zdarzeń, koniec naszych kompetencji pojmowania czegokolwiek - wyjaśnia gość Czwórki. - Żyjemy w świecie, w którym tylko 5 procent jest nam zmysłowo dostępne, 25 proc to inna materia, a reszta - nie wiemy, co to jest. 70 procent środowiska, w którym żyjemy, jest dla nas dostępne jedynie w formie wyobraźni, przewidywań, kalkulacji matematycznych - dodaje. 

Horyzont zdarzeń powoduje, że artyści mogą podjąć zadanie, by sięgać dalej niż wiedza naukowa czy filozoficzna. - Robimy to za pomocą obrazu - wyjaśnia Tomasz Wendland. - Obraz powstaje - czasem sami jesteśmy zaskoczeni, co obraz ma do powiedzenia. Robimy obraz, który sięga dalej niż nasze przewidywania, wyobraźnia, komponowanie. 


Czytaj także:

Obraz coś odsłania, coś odkrywa, mówi swoim wizerunkiem, czasem jest szybszy niż słowa Tomasz Wendland


Wystaw "Horyzont zdarzeń" rozpocznie 7. Mediationas Biennale Polska. Zaprezentuje prace artystów z krajów azjatyckich i europejskich. Biennale specjalizuje się w dialogu Europy i Azji. Na ekspozycji nie zabraknie prac budzących kontrowersje, taką jest np. dokumentacja projektu duetu Sun Yuan i Peng Yu. Podczas biennale nie zabraknie też poznańskiego Chóru Pogłosy czy tańca z laserami. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Wendland (dyrektor Biennale i kurator)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 11:15

pj

Czytaj także

Galerie na świecie: poszerzanie horyzonów muzycznych i modowych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:30
Australia, Francja, Irlandia i Islandia tym razem znalazły się na trasie Ady Janiszeskiej, która przemierza sieć i świat w poszukiwaniu ciekawych wystaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: 6 dekad Richtera, Van Gogh w Osace i historia sztuki fińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:18
W ostatnim czasie wiele muzeów i galerii z całego świata znów otwiera się dla gości. Ekspozycje możemy oglądać na żywo, ale placówki nie rezygnują też z wystaw online. 
rozwiń zwiń