Galerie na świecie: 6 dekad Richtera, Van Gogh w Osace i historia sztuki fińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:18
W ostatnim czasie wiele muzeów i galerii z całego świata znów otwiera się dla gości. Ekspozycje możemy oglądać na żywo, ale placówki nie rezygnują też z wystaw online. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: zhu difeng/ Shutterstock

Amerykańskie Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles zaprasza na prezentację prac słynnego, niemieckiego malarza Gerharda Richtera. Ekspozycja nosi tytuł "Painting After All". - Malarz w sierpniu zaprezentuje ponad sześć dekad swojej pracy. - Jest jedynym z największych malarzy naszych czasów - mówi Sheena Wagstaff, współkuratorka programu "The Met Breuer". - Bliźniacze tryby abstrakcji i figuracji, które opracował, obecnie kwitną wśród młodszych pokoleń artystów - wyjaśnia Ada Janiszewska. - Wystawa ta koncentruje się na przełomowych cyklach artysty takich jak "Cage" z 2006 roku i "Birkenau" z 2014 roku. Prezentuje jednocześnie niektóre z najwcześniejszych litografii malarza i inne prace, których jeszcze nigdy nie prezentowano w muzeach - dodaje. 

Posłuchaj
11:08 czwórka stacja kultura 22.07.2020 galerie.mp3 Ada Janiszewska opowiada o wystawach w muzeach świata (Stacja Kultura/Czwórka)
The MET/Gerhard Richter: Painting After All | Met Exhibitions

 

By poznać moc czarno-białych fotografii warto wybrać się do Paryża. Tam w Grand Palais prezentowana jest kolekcja 300 czarno-białych grafik od XIX wieku do współczesności. To ekspozycja zrealizowana przy współpracy z Narodową Biblioteką Francuską, która jest bardzo ważnym miejscem dla tej kolekcji. Dziś wspiera odrodzenie fotografii monochromatycznej, a zwłaszcza metod opartych na srebrze. Wystawa stanowi zdecydowane, formalne wprowadzenie w te bogactwa.

Posłuchaj:


Ciekawą ofertę dla zwiedzających ma również Osaka w Japonii. - To uczta dla miłośników sztuki klasycznej - ocenia Ada Janiszewska. - Dzieła z Narodowej Galerii w Wielkiej Brytanii zostały wypożyczone do Japonii. Pierwszy raz zostanie tam zaprezentowany obraz Vincenta van Gogha "Soneczniki". Wraz z tym obrazem do Osaki pojechało 60 innych dzieł ze zbiorów w Londynie, wśród nich dzieła włoskiego renesansu czy prace z początku XX wieku. To największy zbiór sztuki z brytyjskiego muzeum, który został wypożyczony na arenie międzynarodowej.

Jak zdradzają organizatorzy wydarzenia, wystawa z Japonii trafi do muzeum w Australii. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

【世界初のロンドン・ナショナル・ギャラリー展、開催決定!】 国立国際美術館(大阪・中之島)では、2020年7月から10月にかけて、「ロンドン・ナショナル・ギャラリー展」を開催します! 東京オリンピックイヤーである2020年に、国立国際美術館と国立西洋美術館(東京・上野)で開催する本展は、ロンドン・ナショナル・ギャラリーの所蔵作品を館外でまとめてご覧いただける、世界で初めての機会となります。 ロンドン・ナショナル・ギャラリーは、ファン・アイク、レオナルド・ダ・ヴィンチ、ラファエロ、ティツィアーノ、ルーベンス、ベラスケス、ターナー、モネ、セザンヌ、ゴッホなど、13 世紀から20 世紀初頭までのヨーロッパ絵画の様々な画派を網羅した約2,300 点の作品を所蔵し、年間の来場者数は世界の美術館・博物館でもトップ5 に入る500 万人超を誇ります。 所蔵作品の多くを常設展示している同館は、作品の貸し出しが難しいことで知られ、これまで館外で所蔵作品展が開催されることは一度もありませんでした。 世界的にも極めて貴重な機会となる本展では、同館所蔵のゴッホ《ひまわり》(1888年)を日本で初めて公開します。 本作品は、ゴッホが描いたひまわりの作品7点のうちの4点目にあたり、ゴッホと共同生活を送る予定だった友人ポール・ゴーガンの寝室を飾る目的で描かれたものです。多様な筆致と美しい色彩で描かれた本作品は、ゴーガンの心も捉えたに違いありません。 本展では、イタリア・ルネサンスから20世紀までの幅広い時代とジャンルにわたる西洋絵画の傑作約60点をご紹介します。《ひまわり》以外の出品作品は、今後、随時お知らせします。 どうぞご期待ください! 「ロンドン・ナショナル・ギャラリー展」開催概要 (大阪展) 会場:国立国際美術館 会期:2020年7月7日(火)~10月18日(日) (東京展) 会場:国立西洋美術館 会期:2020年3月3日(火)~6月14日(日) 展覧会公式サイト https://artexhibition.jp/london2020/ #ロンドンナショナルギャラリー展 #NMAO #thenationalmuseumofartosaka #国立国際美術館

Post udostępniony przez 国立国際美術館 (@nmaojp)

Na muzealnym szlaku warto również uwzględnić Ateneum Helsińskie, gdzie prezentowana jest historia sztuki fińskiej. - To prezentacja klasyki z lekkim twistem - mówi Adrianna Janiszewska. - To dzieła z lat 1809 roku do 1970 roku. Historia sztuki fińskiej zestawiana jest ze światowymi wydarzeniami w sztuce i współczesnymi wydarzeniami społecznymi - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.07.2020

Godzina emisji: 10.14

pj


Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie. Sztuka amerykańska, film niemiecki i ożywione freski Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 16:03
Większość instytucji kultury - w Polsce i na świecie - została ponownie otwarta dla zwiedzających, dzięki czemu nie musimy już ograniczać się do obcowania ze sztuką tylko i wyłącznie w sieci. Ale zawsze mamy wybór i szansę, żeby bez ruszania z domu sprawdzić, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie.
rozwiń zwiń