Galerie na świecie: poszerzanie horyzonów muzycznych i modowych

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:30
Australia, Francja, Irlandia i Islandia tym razem znalazły się na trasie Ady Janiszeskiej, która przemierza sieć i świat w poszukiwaniu ciekawych wystaw.
Bono
BonoFoto: Shutterstock

Hołd dla U2

The Little Musem of Dublin, które ponownie zostanie otwrate w poniedziałek 29 czerwca, przygotowało wystawę o najlepszym zespole irlandzkim na świecie. - "U2: Made in Dublin" opowiada historię grupy dowodzonej przez Bono na przestrzeni ostatnich 40 lat. Kuratorska wystawa obejmuje muzyczne rarytasy takie jak płyty z autografami, zdjęcia zza kulis tras koncertowych czy rzeźbę MacPhisto - wymienia autorka cyklu. - Ekspozycja została przygotowana przez fanów zespołu wraz z najlepszymi irlandzkimi fotografami i artystami jako hołd dla zespołu.

06:34 [CZWORKA]Stacja Kultura 24 czerwiec 2020 galerie.mp3 Galerie na świecie. Co proponują zwiedzającym? (Stacja Kultura/Czwórka)

Muzeum w toalecie

Choć korzenie punk rocka sięgają Wielkiej Brytanii, to muzeum poświęcone historii tego gatunku znajduje się na Islandii. - Punk Museum w Reykjaviku znajduje się w dawnych toaletach publicznych na jednej z ulic w centrum miasta - opowiada Ada Janiszewska. - Na niewielkiej przestrzeni znajdziemy stare zdjęcia i obiekty z początku lat 80. Z sufitu zwisają słuchawki, w których można posłuchać punkowych kapel, a w gablotach prezentowane są kurtki skórzane, które odwiedzający mogą przymierzać - dodaje. 

Czytaj także

Historia lokalnej sceny punkowej także jest dokładnie udokumentowana - od pierwszych jej dni i prowadzi do nowej rewolucyjnej fali, która z kolei pomogła w wybiciu się jednych z najbardziej znanych islandzkich artystów takich jak: Björk, The Sugarcubes i Sigur Rós. W oficjalnym otwarciu muzeum wziął udział jeden z muzyków legendarnego brytyjskiego zespołu Sex Pistols - John Lydon, lepiej znany jako Johnny Rotten.

Robe à la française - pochwała konsumpcjonizmu

Jeśli natomias ktoś od kurtek skórzanych woli suknie balowe powinniej zajrzeć na stronę The National Gallery of Victoria w Australii. - Jest tam dostępna wystawa "Art In Focus: robe à la française" poświęcona największemy arystokratycznemu trendowu w XVII wieku - sukni, która łączyła rokokowy styl z kosztownymi materiałami i niebanalną formą - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Wystawie towarzyszyć będzie wykład, podczas którego odkryte zostaną tajemnice stylu tamtej epoki.

Welcome to NGV / NGV Melbourne

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 10.14

kul

Czytaj także

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:03
- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń