"MAD about Hollywood". Opowieść o hiszpańskiej Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:30
Różnorodność planów filmowych i naturalnych pejzaży, niskie koszty techniczne i ludzkie, łatwość uzyskania pozwoleń na kręcenie oraz sława samej stolicy sprawiły, że w latach 50. i 60. XX wieku Hollywood przeprowadziło się do Madrytu. I o tym opowiada wystawa "MAD about Hollywood" w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Corrado Baratta/Shutterstock.com

04:59 [CZWORKA]Stacja Kultura 24 czerwiec 2020 hollywood.mp3 "MAD about Hollywood" - o nowej wystawie w Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka)

Amerykański sen w Madrycie

Zobacz
tove jansson 1200 pap.jpg
Tove Jansson. Co mama Muminków robi w świecie VR?

Wystawa podzielona jest na dwie sekcje. "Off The Set" opowiada o życiu codziennym amerykańskich gwiazd, które mieszały wówczas w Madrycie. - Zobaczymy zdjęcia aktorek i aktorów takich jak m.in.: Orson Welles, Cary Grant, Elizabeth Taylor czy Marlena Dietrich. Gwiazdy uchwycone na ulicy, na lotnisku, na spotkaniach z fanami i z dziennikarzami - wymienia Zofia Jakubowska-Pindel. - Możemy oglądać, jak Ingrid Bergman zwiedzała muzeum Prado, a Audrey Hepburn buszowała w modnym butiku.

Szaleństwa Avy Gardner

Czytaj także
galeria 1200.jpg
Rozbudź swoją wyobraźnię na placu zabaw dla dorosłych

Ważną częścią "Off The Set" jest także postać Avy Gardner. O szalonym życiu, jakie jedna z najwspanialszych amerykańskich gwiazd prowadziła w tym czasie w Hiszpanii krążą legendy. W 1950 roku po raz pierwszy opuściła USA i przybyła do małej katalońskiej wioski, by kręcić zdjęcia do filmu "Pandora i Latający Holender". Ta podróż odmieniła wszystko. Od tej pory Ava Gardner spędzała większość czasu w Madrycie, a jej życie - wypełnione po brzegi flamenco, walkami byków i alkoholem - stało się pasmem romansów i skandali.

Królowa Zofia podziwa nogi Sophii Loren

W drugiej sekcji "MAD about Hollywood" - nazwanej "On The Set" - ci sami aktorzy i aktorki, reżyserzy i pozostali protagoniści zainstalowanego w Madrycie kinowego przemysłu, zabiorą nas na najsłynniejsze w epoce plany filmowe. - Mamy zdjęcia dwóch Zofii: hiszpańskiej królowej i Sophii Loren na planie filmu "Cyd", mamy też piękną fotografii, na której Yul Brynner w stroju Króla Salomona pozuje w swoim luksusowym mercedesie - opowiada koordynatorka wydarzeń kulturalnych w Instytucie Cervantesa w Krakowie

Wystawa w krakowskim Instytucie Cervantesa została przygotowana jako wydarzenie towarzyszące 20. Tygodniowi Kina Hiszpańskiego i będzie czynna do 9 listopada 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 10:40

kul

Czytaj także

"Wyspiański. Nieznany". Świat wyobraźni artysty

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 12:57
600 pozycji z księgozbioru artysty, jego rękopisy i notatki, druki graficzne, pierwsze wydania dramatów to tylko część eksponatów, które możemy ogladać na wystawie "Wyspiański. Nieznany" w Muzeum Narodowym w Krakowie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń