Śląsk jest wszędzie. Poszukaj go w sieci

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 18:00
- Organizatorzy Off Festivalu przygotowali dla fanów muzyki bardzo interesującą propozycję. Artur Rojek, Coals, Trupa Trupa, Zamilska, Piernikowski oraz Piotr "Pianohooligan" Orzechowski i Kuba Więcek zagrają pod czterema szczególnymi katowickimi adresami. Występy w cyklu "Off Club" będą dostępne w sieci - opowiada Maciej Kędziora z portalu Filmawka.pl.
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
Pomnik Powstańców Śląskich w KatowicachFoto: Ryszard Stelmachowicz / Shutterstock.com

Katowice są muzyką

Jak tłumaczą organizatorzy - festiwale często odbywają się w miastach, ale wymagają zwykle od fanów znalezienia się w jednym określonym miejscu i czasie, tymczasem nowa formuła OFF Clubu zakłada odwrócenie tej zasady. - Muzyka będzie podróżować przez miasto, pojawiać się w nowych kontekstach i zaglądać w kąty, w których mieszka historia - opowiada student katowickiej Filmówki. - Artyści reprezentujący to, co najciekawsze w polskiej alternatywie wystąpią w Domu Kilara, Kościele Ewangelicko-Augsburskim, Liceum im. A. Mickiewicza i Walcowni Cynku.

OFF Club 2020: Wyjątkowi artyści w niezwykłych miejscach Katowic / OFF Festival

Pierwszy koncert odbędzie się już 1 grudnia. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim wystąpi Zamilska.

Posłuchaj
10:30 [CZWORKA]Stacja Kultura 30 listopad 2020 kedziora.mp3 Śląsk w sieci dla studentów (Czwórka/Stacja Kultura)

Dekolonizacja ekranu, dekonstrukcja festiwalu

Sztuka filmowa, podobnie jak współczesna polityka i ekonomia, uwikłana jest w kolonialne podziały. O kształcie kinematografii w dużej mierze decydują dziś niewidoczne mechanizmy władzy, które są efektem historycznych podziałów świata. - Filmy poruszające te tematy zobaczymy w sieci w ramach przeglądu "Dekolonizacja ekranu". W programie znalazły się eksperymentalne dokumenty, których twórcy sięgają po materiały etnograficzne, by za ich pomocą krytycznie przepracować kolonialną historię - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo.

Dekolonizacja ekranu. Przegląd filmowy / CSW Zamek Ujazdowski

Podczas przeglądu widzowie będą także analizować mechanizmy kolonialne w kontekście relacji produkcyjnych i politycznych, które organizują współczesną kinematografię. Zastanowią się także, jaka jest rola festiwaliselekcji i funduszy w kształtowaniu kina i czyje polityki kulturalne realizowane są na największych imprezach filmowych.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (student katowickiej Filmówki, portal Filmawka.pl)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Kultura online. Co słychać na Śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:00
50 filmów polskich, czeskich i słowackich trafiło do sieci w ramach Przeglądu "Kino na granicy". - W tym roku festiwal odbywa się po raz 22 i po raz pierwszy - online - opowiada Maciek Kędziora z portalu Filmawka.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te filmy można oglądać jak seriale: "Erotica 2022", "James Bond"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 17:37
Okazuje się, że pewne produkcje filmowe można oglądać jak seriale. Zdaniem Kai Klimek należą do nich nowa antologia "Erotica 2022" i seria filmów o Jamesie Bondzie. 
rozwiń zwiń