Ulice Warszawy. Kadry i klimat jak z "Blade Runnera"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:52
Adam Fietkiewicz sfotografował Warszawę w klimacie filmu "Blade Runner". Na jego zdjęciach króluje ciemność, deszcz, światła ulic i klimat korporacji. - Muszę się "ponaginać", żeby w Warszawie oddać klimat tego filmu - mówi fotograf. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: marchello74/ Shutterstock
shutterstock miasto ludzie 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Bieda i bogactwo, zgnilizna świata, tłum i samotność, technologia, wielokulturowość to hasła, które nie są obce fanom świata cyberpunkowego, z którym mamy do czynienia w filmie "Blade Runner". Adam Fietkiewicz ten świat odnalazł w Warszawie, choć wszystkie zdjęcia wymagały wielogodzinnej postprodukcji. 


Posłuchaj
08:50 czwórka pierwsze słyszę 25.11.2020 foto.mp3 Adam Fietkiewicz opowiada o swoich zdjęciach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To był pomysł na jedno zdjęcie, ale finalnie ewoluował w serię - mówi fotograf. - To był pomysł totalnie szalony i naiwny. Powstawał dwa lata temu. Miała być zorganizowana wystawa, ale jest pandemia, więc projekt ma przygodę w internecie - dodaje.


Pierwsze zdjęcie na instagramowy profil Adama trafiło w sierpniu 2020. Kolejne odnajdujemy tam raz w tygodniu. - W kadrach znajdziemy różne cechy z klimatu "Blade Runnera" - noc, deszcz, światła miasta, ulicy, korporacje - wymienia autor. - Staram się tak wyszukać miejsca, by mieć i światło ulicy, ale i człowieka, który jest przez świat cyfrowy opanowany. Mam takie zdjęcie, gdzie mamy dwoje ludzi, każdy z nich zagubiony w telefonie. Dodałem do niego barwę zgniłozieloną. Na fotografiach oddaję świat korporacji, ale też ten biedny. 

Zdjęcia Adama Fietkiewicz wyglądają bardzo filmowo. To zasługa wielu godzin postprodukcji. - Samo zdjęcie z aparatu jest po prostu czarne - przyznaje artysta. - Dużą uwagę przywiązuję do postprodukcji, lubię to robić. Z czarnego zdjęcia wyciągam informacje. Mam dwie palety barw - jedna to ciemna, zgniłozielona żółć, a druga jest magentowo-cyjanowa - takie światło korporacyjne. 

Fotografowanie miasta w klimacie cyberpunkowym jest powszechnie praktykowane na świecie - głównie w Azji. Gość Czwórki zaznacza, że tam jest dużo łatwiej, bo świat przedstawiony w filmie jest na miejscu. 


Blade runner pap 1200.jpg
Premiery filmowe: "Blade Runner 2049", "Twój Vincent, "My Little Pony. Film"


W głowie Adama Fietkiewicza pojawiały się też inne tytuły filmów i seriali m.in. "Gotham" czy pomysł na zdjęcia Radomia w klimacie postapo. Te pomysły czekają na lepszy czas, a być może na innego fotografa. 

Dziś projekt fotografa możemy oglądać w sieci, ten zapowiada jednak, że jego zdjęcia na wielkoformatowym wydruku wyglądają zachwycającą, tam dopiero widać pracę postprodukcyjną nad każdą kroplą deszczu. Jednak na taką wystawę jeszcze musimy zaczekać. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Adam Fietkiewicz ( fotograf, sfotografował Warszawę w klimacie filmu Blade Runner)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 8.25

pj

Czytaj także

Órsynuf. Portret nieznany mieszkańców pewnej dzielnicy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 10:50
W dużym skrócie można powiedzieć, że Mirosław Kilijańczyk chodzi po ursynowskich mieszkaniach i robi ludziom zdjęcia. - Namawiam ludzi by pozowali mi do fotografii w miejscach, w których żyją - przyznaje autor projektu "Órsynuf". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawiacy początku XXI wieku w obiektywie Mikołaja Grynberga

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:18
- Mikołaj Grynberg jest specjalistą od fotografowania ludzi, to robi fenomenalnie - mówi Ewa Nowak-Mitura, kurator wystawy "Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga". - Ze względu na profil naszego muzeum, Muzeum Warszawy, wybraliśmy portrety warszawiaków - dodaje. 
rozwiń zwiń