Te filmy można oglądać jak seriale: "Erotica 2022", "James Bond"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 17:37
Okazuje się, że pewne produkcje filmowe można oglądać jak seriale. Zdaniem Kai Klimek należą do nich nowa antologia "Erotica 2022" i seria filmów o Jamesie Bondzie. 
James Bond Collection
James Bond CollectionFoto: mat prasowe
seriale oglądanie telewizja 1200.jpg
Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

- "Erotica 2022" to pięć etiud, trwających 20-30 minut, wyreżyserowanych przez pięć młodych reżyserek Olgę Chajdas, Annę Jadowską, Kasię Adamik, Jagodę Szelc i Annę Kazejak, na podstawie tekstów znakomitych pisarek: Grażyny Plebanek, Olgi Tokarczuk, Joanny Bator, Ilony Witkowskiej i Gai Grzegorzewskiej - wymienia Kaja Klimek. - Reżyserki zabierają nas w przyszłość, bardzo dystopijną. W tym świecie zarówno środowisko naturalne, relacje międzyludzkie, układ patriarchalny w społeczeństwie, konflikt płci narosły bardzo mocno - to maksymalne przyspieszenie rzeczywistości. W tym świecie reżyserki i autorki przyglądają się kobietom ich relacjom, miejscu w społeczeństwie, ich konfliktom z mężczyznami i światem - opowiada. 


Posłuchaj
19:10 czwórka stacja kultura 26.11.2020 serial.mp3 O filmach i serialach opowiada Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Kaja Klimek porównuje klimat "Erotici 2022" do klimatu serialu "Opowieść podręcznej". Zwraca uwagę, że opowieść każdej z polskich reżyserek dotyczy innej kobiety, że jedyne co je łączy to świat przyszłości. - W tych opowieściach np. kobiety i mężczyźni nie mogą razem podróżować, ale to robią; kobiety są oceniane pod względem przydatności do macierzyństwa. Podobne wątki się tu przewijają, ale w każdej z tych historii bohaterka mierzy się z wyzwaniami - opowiada ekspertka. - To bardzo ciekawe wypowiedzi artystyczne - dodaje. 

Czytaj także:

Na jednej z platform streamingowych pojawił się niedawno serial "Utopia". To tytuł, który wielu może zmienić. Kaja Klimek przywołuje brytyjski serial Channel 4 o tym tytule z 2013 roku. - To był serial o bardzo charakterystycznym sposobie opowiadania historii. Centrum tego świata stanowi komiks, w którym zawarte są teorie spiskowe i ukryte są ślady na temat tego, co grozi ludzkości. Wspaniała historia, porywająca - ocenia. Z dzisiejszej perspektywy, pandemii koronawirusa, trochę przerażająca, bo w tle fabuły serialu czai się epidemia - dodaje. 

Na remake tego serialu zdecydowali się Amerykanie. Zdaniem znawczyni świata seriali, nie trafili dobrze z czasem tego serialu (w czasie epidemii mówią o wirusach). - Moim zdaniem to nieudana, wypłaszczona wersja pierwowzoru - ocenia. - Pierwowzór miał styl, był charakterystyczny pod względem kolorystyki, gry aktorskiej - dodaje. 


Czytaj także:


panorama centrum warszawa noc free shut 1220.jpg
Ulice Warszawy. Kadry i klimat jak z "Blade Runnera"

Wyśmienitym serialem możemy teraz uczynić serię przygód agenta 007. Jedna z platform streamingowych, na wieść, że najnowszą część przygód Jamesa Bonda - "Nie czas umierać" musimy jeszcze zaczekać, wypuściła całą kolekcję filmów o brytyjskim agencie. - To doskonała propozycja dla fanów Bonda - ocenia Kaja Klimek. - To 25 filmów. Doskonała okazja żeby zobaczyć jak zmieniał się obraz kobiet Jamesa Bonda, jego wrogów, ale także obraz zła - dodaje. 

Kaja Klimek zauważa też, że filmy o Jamesie Bondzie to doskonały przykład serializacji w popkulturze. - Uwielbiamy opowieści, które mają części, nowe pomysły, kontynuacje.

NIE CZAS UMIERAĆ - Nowy zwiastun PL (Official Trailer)/ Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 10.18

pj

Czytaj także

Duże pieniądze, legendarni trenerzy i zasada ubuntu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:46
Na cotygodniowy przegląd serialowych nowości zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń