Kultura online. Co słychać na Śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:00
50 filmów polskich, czeskich i słowackich trafiło do sieci w ramach Przeglądu "Kino na granicy". - W tym roku festiwal odbywa się po raz 22 i po raz pierwszy - online - opowiada Maciek Kędziora z portalu Filmawka.pl. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Art Furnace

Kino na granicy - online do 29 listopada

Internauci zobaczą m.in. po jednym z filmów z retrospektyw Miloša Formana oraz Andrzeja Żuławskiego, po trzy Jana Kadara i Elmara Klosa oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także reprezentację przygotowywanych cykli tematycznych. - W programie m.in. są głośne i nagrodzone w Montrealu, a jeszcze niedocenione w Polsce "Maryjki" Darii Woszek oraz, w ramach czeskich premier, fenomenalny dokument "Forman vs. Forman" - opowiada student katowickiej filmówki. - To złożony z archiwaliów portret Formana stworzony przez montażystę Jakuba Hejnę i pierwszą damę czeskiego dokumentu – Helenę Třeštíkovą.

IDFA 2019 | Trailer | Forman vs. Forman / IDFA

Co widać w sztuce?

Na czas pandemii Muzeum Historii Katowic organizuje w sieci spotkania z twórcami kultury. 26 listopada bohaterem cyklu "Co widać w sztuce" będzie Roman Kalarus. - Profesor związany z Akademią Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię projektowania plakatu, spróbuje przewidzieć przyszłość popandemicznej sztuki - opowiada gość Czwórki.

Posłuchaj
08:48 [CZWORKA]Stacja Kultura 23 listopad 2020 slask.mp3 Śląsk w sieci dla studentów (Czwórka/Stacja Kultura) 

Roman Kalarus wystawia prace na ważnych pokazach plakatu i grafiki w kraju i za granicą. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Tworzy obrazy, plakaty, grafiki, znaki graficzne, ilustracje, scenografie teatralne, wnętrza kościołów i klubów muzycznych. Jest także autorem plakatu do 16. Sosnowieckich Dni Literatury.

Zaczytany Sosnowiec

16 listopada rozpoczęła się 16. odsłona Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie, która w tym roku odbywa się online i potrwa niemalże do końca roku. - W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu pojawią się m.in. autor bestsellerowych kryminałów Max Czornyj, znakomity poeta, nagrodzony Nagrodą W. Szymborskiej Jakub Kornhauser oraz Paweł Sołtys, czyli słynny Pablopavo. Gościem specjalnym wydarzenia będzie natomiast Marcel Woźniak - biograf Tyrmanda, którego najnowsza książka poświęcona autorowi "Złego" miała swoją premierę w październiku tego roku - opowiada Kędziora. - Organizatorzy przygotowali także wirtualne zwiedzanie wystawy "Polski plakat jazzowy. Pamięci Leopolda Tyrmanda", na której prezentowane są plakaty z unikalnej kolekcji Dydo Gallery z Krakowa oraz dokumenty dotyczące pisarza z prywatnego archiwum Woźniaka - dodaje.

16. Sosnowieckie Dni Literatury / Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu

***

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 23.11.2020

Godzina emisji: 10:15

kul

Czytaj także

Śląsk na wakacje: dotknij, poczuj, posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:50
- Na tej wystawie można więcej niż zazwyczaj w galeriach. Eksponaty można wąchać i można je dotykać. Wizyta w Galerii BWA w Katowicach to okazja, żeby poczuć się bliżej natury - przekonuje Maciek Kędziora, który w wakacje w Czwórce opowiada o kulturalnych wydarzeniach na Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk dla studenta. Wystawa o dorastaniu i Noc Księgarń

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 19:00
Choć większość polskich uczelni kontynuuje naukę w trybie zdalnym, to jednak wraz z nowym rokiem akademickim na Śląsk wrócili studenci. Można ich spotkać m.in. w katowickiej Galerii Szarej na wystawie o dorosłości. 
rozwiń zwiń