Od kiczu klasy "B" do wielkiej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 16:37
"Uprowadzona 2", "Szybki cash" i "Marina Abramovic, artystka obecna" - to trzy filmy, które zobaczymy wśród premier kinowych w tym tygodniu.
Audio
  • Premiery filmowe tygodnia - rozmowa z Łukaszem Muszyńskim

 

"Uprowadzona 2" to co prawda dzieło klasy B, ale i tak wielu się nim ekscytuje. Na początku ten film miał trafić wyłącznie na DVD, ale okazało się, że w kinach zarobił fortunę.

Leam Neeson w roli głównej jest groźnym facetem. O ile w części pierwszej uprowadzono mu córkę, teraz ratuje z rąk bandytów żonę.

– Rzecz polega chyba na prostocie i nawiązaniu do kina lat 80 – mówi Łukasz Muszyński, Filmweb.pl. – Mamy faceta, który jest jak czołg. Jedzie i miażdży zbirów, stających mu na drodze.

 

Zobacz zwiastun

"Szybki Cash" powstał tak naprawdę trzy lata temu. – Nie mieli wielkiego budżetu, ale za to mieli fajny scenariusz, fajny pomysł i byli dobrymi rzemieślnikami – opowiada Muszyński. – I film zrobił międzynarodową karierę.

Fabuła kojarzy się trochę z polskimi "Młodymi wilkami". Głównym bohaterem jest student ekonomii, prowadzący podwójne życie. – Kiedy impreza umiera i bogaci kumple wracają do willi, on zdejmuje maskę i wraca do akademika, gdzie przepracowuje traumę z dzieciństwa związaną z biedą rodziców – mówi Muszyński. – Postanawia dorobić na boku i zaczyna pracować dla handlarzy narkotyków. Okazuje się, że wielu ludzi podobnie jak on, ma ochotę na "szybki cash".

Zobacz zwiastun:

"Marina Abramovic, artystka obecna" to dokument, który ukazuje sztukę współczesną w taki sposób, że zdaniem gościa Czwórki, tak naprawdę do końca nie wiemy, czy to wciąż sztuka, czy już hochsztaplerstwo. – Główna bohaterka to performerka od kilkudziesięciu lat – opowiada Muszyński. – W latach swojej największej świetności wypijała litr miodu, potem litr wina, potem wycinała sobie na brzuchu żyletką gwiazdę, a na końcu kładła się na wielkiej bryle lodu. Dziś reżyser filmu stara się zrobić z niej legendę, odlać pomnik z brązu, ale widać, że jej to nie odpowiada. W tym filmie najciekawsza jest więc sama postać głównej bohaterki.

Zobacz zwiastun:

(kd)

Zobacz więcej na temat: dvd marina rodzice Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Prometeusz" kontra "Obcy"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 16:17
Gdy tylko światem wstrząsnęła wiadomość, że powstaje film "Prometeusz", wszyscy przewidywali, że będzie to prequel "Obcego". Okazało się, że nie do końca tak jest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: Meryl Streep kontra Milla Yovovich

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 16:00
Przy okazji piątku jak zwykle zaglądamy do kin, by sprawdzić, co nowego czeka nas na srebrnym ekranie w przyszłym tygodniu. A będzie się działo: trzy premiery filmowe, m.in. niezapomniana Meryl Streep w obrazie ”Dwoje do poprawki”, a także, "W drodze", czyli film o bitnikach i młodych kontestatorach - gratka dla hipsterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Dredd i Oliver Stone powrócili!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 14:38
Fanów kina akcji czeka w tym tygodniu prawdziwa gratka. Na srebrnym ekranie pojawi się bowiem "Dredd" nakręcony w technologii 3D. Miłośnicy bardziej ambitnego kina także znajdą coś dla siebie, udając się chociażby na nowy obraz twórcy "Urodzonych morderców".
rozwiń zwiń