Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 19:19
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w całej Polsce odbywały się uroczystości rocznicowe. Brali w nich udział m.in. ci, którym udało się przeżyć gehennę - lata więzienia i tortur.
Audio
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie - złożenie kwiatów przed aresztem na ul. Rakowieckiej (Czwórka/Serwis informacyjny)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie - przejazd rowerzystów z Warszawskiej Masy Krytycznej ulicami stolicy (Czwórka/Serwis informacyjny)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie - bieg w stołecznym Parku Skaryszewskim (Czwórka/Serwis informacyjny)
Uroczystości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Apel Poległych i złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Uroczystości w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Apel Poległych i złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie o godz. 17.00 odcztany został Apel Poległych. Kwiaty złożono także m.in. przed aresztem na stołecznej ul. Rakowieckiej. - Coś strasznego. Siedziałem na Mokotowie od 1948 roku do 1949. Potem we Wronkach, a potem w Rawiczu - wspomina jeden z kombatantów, biorący udział w uroczystości. - Na tablicy widzę dziś nazwiska kolegów, którzy szli na śmierć, na rozstrzelanie i się ze mną żegnali.

Ulicami stolicy przejechało także kilkuset rowerzystów, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. - Chcemy jak najbardziej spopularyzować historię tych ludzi i wydobyć ich z niepamięci - mówi Konrad Starczewski z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Dlatego m.in. Warszawska Masa Krytyczna zorganizowała wielki rajd stołecznymi ulicami. Udział w nim wzięło kilkaset osób. - Ludzie ci walczyli o niepodległość, a w latach PRL-u zostali zapomniani. Warto choć w taki sposób uczcić ich pamięć - mówi jedna z słuchaczek Czwórki. - Wystartowaliśmy już po raz drugi. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie nas coraz więcej i kiedyś to będzie prawdziwa rowerowa lawina. Przypomnimy wszystkim o żołnierzach wyklętych, bo walczyli oni o to, co ważne. Mieli idee i odwagę, by za nie ginąć - wtóruje jej słuchacz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcili także m.in. biegacze, którzy rywalizowali w Warszawie w ramach Biegu Ludzi Honoru.

Zobacz także: Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny <<<

W działania podziemnego antykomunistycznego państwa zaangażowanych było ponad 200 tys. osób. Wielu z nich zastało zamordowanych przez komunistów.

(kd/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne pytania o naukę historii

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:00
Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka chce wprowadzić "Maturę Orła Białego". Inicjatywa ma być odpowiedzią na obniżający się, zdaniem inicjatorów, poziom nauki historii w szkołach. - Polak powinien być wyposażony w wiedzę na temat swojej historii - uważa Pietrzak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy pamięć o przodkach nie jest łatwa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 14:06
W "Stacji Kultura" opowieść o tym, że wizyta w bibliotece może wywrócić życie do góry nogami: Jennifer Teege, mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę.
rozwiń zwiń