Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
Audio
  • Elżbieta Cherezińska o historii bez zmrużenia oka (4 do 4/ Czwórka).
Elżbieta Cherezińska w studiu Czwórki
Elżbieta Cherezińska w studiu CzwórkiFoto: Wojciech Kusiński

Elżbieta Cherezińska napisała "powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu". O Brygadzie Świętokrzyskiej, narodowcach, którzy przez całą wojnę walczyli na dwa fronty, z Niemcami i Sowietami, by w styczniu 1945 roku umknąć na Zachód. Książka "Legion” to opowieść o ludziach, którzy zostali przez historię nazwani "żołnierzami wyklętymi".

- Z faktami historycznymi ciężko jest dyskutować - mówi Cherezińska w Czwórce. - Trzeba je zaakceptować, choć podlegają one nieustannej politycznej obróbce. Również te dotyczące Brygady Świętokrzyskiej.

Autorka podkreśla, że ona sama w swoich publikacjach, stara się faktów nie "naciągać", ani nie "przycinać". To, co pisze, nie jest jej wizją, ale sposobem pokazywania historii, a interpretację pozostawia czytelnikowi. - Nie żyjemy w czasach, w których wolno komukolwiek narzucić jakikolwiek pogląd - podkreśla gość "4 do 4" .

W swojej poprzedniej książce pt. "Korona śniegu i krwi" Cherezińska przedstawiła historię Piastów. Opisywane przez nią wydarzenia mają oprawę fantazy, bo według autorki, w ten sposób najlepiej oddaje się ducha tamtej epoki.

- Aby zrozumieć tamten czas trzeba przestać stawiać przysłowiowy cudzysłów albo mrużyć oko - tłumaczy gość Czwórki. - Bohaterowie historii średniowiecznej wierzyli w cuda świętych, w smoki i opowieści o potworach mitycznych. Wierzyli, a to znaczy, że dla nich to działo się naprawdę. I to też jest część historii.

Kolejna książka Elżbiety Cherezińskiej będzie historią o królu Władysławie Łokietku. - Wszyscy pamiętamy go jako zadziornego, nieugiętego człowieka, a on był po prostu gościem, który całe życie miał "pod górkę", a mimo to nigdy się nie załamał - zapowiada gość audycji Krzysztofa Grzybowskiego.

(jł)

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
gabsahey2014-06-25 08:29 Zgłoś
Cherezinska swietna jak zwykle, Pan prowadzacy pozal sie Panie Boze! Prosze sie wniesc ponad wtlaczane interpretacje GW! Jest Pan solidnym dzienikarzem czy goncem powtarzajacym frazesy? Ludzie przepraszam, ale nie mam polskiej czcionki. Troche mnie rozmowa wyprowadzila z rownowagi, a to przez tego Pana Prowadzacego.

Czytaj także

Polska gra o tron - niecne uczynki naszych królów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 14:00
Dawna polska historia nie jest wcale taka piękna, jak nam się wydaje. Władcy Polski sportretowani przez Matejkę niekoniecznie byli dostojnymi mężami stanu; zdarzali się wśród nich łotrzy, rospustnicy i głupcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć Rosję - Radziwinowicz i Reitschuster

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:50
Z myślą o wakacjach ekipa Bibliocreatio prezentuje lektury, które trzeba obowiązkowo przeczytać na plaży czy w egzotycznym kurorcie. Tym razem obraliśmy kierunek na Rosję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytanie to przyjemność. Udowodniliśmy to w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 22:00
Dobiegła końca wielka akcja "Czytasz, słuchasz… Czwórka". W kilku miejscach Warszawy książki na żywo czytali m.in. Edyta Jungowska, Izabela Kuna, Odeta Moro-Figurska i Mariusz Pudzianowski. Transmisji można było posłuchać na naszej stronie.
rozwiń zwiń