Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 11:04
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został wyróżniony przez Norweski Komitet Noblowski "za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą". 
Audio
  • Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla (Wiadomości/Czwórka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest osobom lub organizacjom, za działalność na rzecz światowego pokoju. Corocznie przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski. 

Wyróżnienie to ufundowane zostało na mocy testamentu szwedzkiego przemysłowcy i wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla. Nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Nobla. Pokojowa Nagroda Nobla, jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla, przyznawana jest przez organizację norweską (Norweski Komitet Noblowski), a nie - jak w wypadku nagród Nobla w dziedzinie: medycyny i fizjologii, chemii, fizyki czy literatury - przez Szwedzką Akademią Królewską. 

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - otrzymali w murach Królewskiej Akademii medycznej Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk. 

***

pj/kd

Czytaj także

Nobel z chemii. Znamy laureatów nagrody

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:18
John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino są tegorocznymi laureatami Nobla w dziedzinie chemii. Naukowcy zostali uhonorowani "za prace nad bateriami litowo-jonowymi". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:06
Olga Tokarczuk to laureatka Nobla za 2018 rok, Peter Handke otrzymał Nobla za rok 2019. Dwie nagrodzone osoby to wyjątkowa, choć nie pierwsza, tego typu sytuacja w historii tej nagrody w dziedzinie literatury.  
rozwiń zwiń