X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nobel" z ekonomii. Laureaci: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 11:53
Nagrodą Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla zostali wyróżnieni: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer "za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem".
Audio
  • Tomasz Downarowicz z Politechniki Wrocławskiej wyjaśnia dlaczego nie ma Nobla z matematyki (Stacja Nauka/Czwórka)
Laureaci nagrody
Laureaci nagrodyFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP

Nagroda w dziedzinie ekonomii przyznawana jest przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. 

Patryk Kuniszewicz w rozmowie z profesorem Tomaszem Downarowiczem z Politechniki Warszawskij

A czemu nie ma Nobla z matematyki? Na to pytanie Patryka Kuniszewicza odpowiedzi podjął się profesor Tomasz Downarowicz z Politechniki Wrocławskiej. - Jest kilka teorii na ten temat. Część z nich można zakwalifikować jako plotki albo legendy. Jedna z nich głosi, że Alfred Nobel zakochał się w pięknej damie, którą mu odbił matematyk, Magnusa Gustawa Mittaga-Lefflera - opowiada profesor.- Mittaga-Lefflera był bardzo utalentowanym i ważnym, w tamtych czasach, matematykiem. Nobel bardzo nie chciał by jego nagroda trafiła w jego ręce - dodaje. 

Jednak dużo bardziej prawdopodobna jest druga historia przytoczona przez profesora. - Nobel chciał, żeby jego nagrodę wręczano za osiągnięcia, które są kluczowe dla rozwoju ludzkości w sensie praktycznym - wyjaśnia. - Być może uznał, że osiągnięcia z matematyki nie przyczyniają się bezpośrednio do postępu w dziedzinach praktycznych - dodaje. 

Nagroda w dziedzinie ekonomii to dodatkowe wyróżnienie, o którym nie wspomina w swoim testamencie Alfred Nobel. Z tego powodu formalna nazwa to Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla (Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla).  

W tym roku poznaliśmy już laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologiichemiifizykiliteratury oraz Pokojowej Nagrody Nobla

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:06
Olga Tokarczuk to laureatka Nobla za 2018 rok, Peter Handke otrzymał Nobla za rok 2019. Dwie nagrodzone osoby to wyjątkowa, choć nie pierwsza, tego typu sytuacja w historii tej nagrody w dziedzinie literatury.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 11:04
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został wyróżniony przez Norweski Komitet Noblowski "za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą". 
rozwiń zwiń