"Nobel" z ekonomii. Laureaci: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 11:53
Nagrodą Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla zostali wyróżnieni: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer "za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem".
Audio
  • Tomasz Downarowicz z Politechniki Wrocławskiej wyjaśnia dlaczego nie ma Nobla z matematyki (Stacja Nauka/Czwórka)
Laureaci nagrody
Laureaci nagrodyFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl/PAP

Nagroda w dziedzinie ekonomii przyznawana jest przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. 

Patryk Kuniszewicz w rozmowie z profesorem Tomaszem Downarowiczem z Politechniki Warszawskij

A czemu nie ma Nobla z matematyki? Na to pytanie Patryka Kuniszewicza odpowiedzi podjął się profesor Tomasz Downarowicz z Politechniki Wrocławskiej. - Jest kilka teorii na ten temat. Część z nich można zakwalifikować jako plotki albo legendy. Jedna z nich głosi, że Alfred Nobel zakochał się w pięknej damie, którą mu odbił matematyk, Magnusa Gustawa Mittaga-Lefflera - opowiada profesor.- Mittaga-Lefflera był bardzo utalentowanym i ważnym, w tamtych czasach, matematykiem. Nobel bardzo nie chciał by jego nagroda trafiła w jego ręce - dodaje. 

Jednak dużo bardziej prawdopodobna jest druga historia przytoczona przez profesora. - Nobel chciał, żeby jego nagrodę wręczano za osiągnięcia, które są kluczowe dla rozwoju ludzkości w sensie praktycznym - wyjaśnia. - Być może uznał, że osiągnięcia z matematyki nie przyczyniają się bezpośrednio do postępu w dziedzinach praktycznych - dodaje. 

Nagroda w dziedzinie ekonomii to dodatkowe wyróżnienie, o którym nie wspomina w swoim testamencie Alfred Nobel. Z tego powodu formalna nazwa to Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla (Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla).  

W tym roku poznaliśmy już laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologiichemiifizykiliteratury oraz Pokojowej Nagrody Nobla

pj


Czytaj także

Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:06
Olga Tokarczuk to laureatka Nobla za 2018 rok, Peter Handke otrzymał Nobla za rok 2019. Dwie nagrodzone osoby to wyjątkowa, choć nie pierwsza, tego typu sytuacja w historii tej nagrody w dziedzinie literatury.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 11:04
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został wyróżniony przez Norweski Komitet Noblowski "za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą". 
rozwiń zwiń