Raperzy interpretują polską poezję w Czwórce. Czas na Eskaubei

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 11:08
Co tydzień na antenie radiowej Czwórki inny muzyk rapuje lub śpiewa wybrane wiersze polskich poetów. Po interpretacjach Quebonafide i Spinache’a, w nadchodzącym tygodniu usłyszymy, jak Eskaubei "czyta" Mickiewicza, Fredrę, Tuwima i Miłosza.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PrinceOfLove

Codziennie od 27 kwietnia do 1 maja o godz. 8.30 na antenie radiowej Czwórki wybrane wiersze zaprezentuje Eskaubei, znany z jazzowo-rapowej formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. W wykonaniu rzeszowskiego rapera usłyszymy m.in. "Przyjaciół" Adama Mickiewicza, "Pawła i Gawła" Aleksandra Fredro, "Spóźnionego słowika" Juliana Tuwima i "Na dzień dobry" Czesława Miłosza.

Książki okulary 1200.jpg
Powtórka z "Lalki" B. Prusa. Posłuchaj w Czwórce

Bartłomiej Skubisz "Eskaubei" to raper z 20-letnim stażem, pionier hip hopu na Podkarpaciu i jedna z najaktywniejszych postaci rodzimego undergroundu. Doskonale odnajduje się w sztuce łączenia rapu z elementami jazzu. Współpracuje z wieloma wykonawcami, m.in. Michałem Urbaniakiem, Vitoldem Rekiem, Zbigniewem Jakubkiem, Bernardem Maseli, Numerem Raz, Mr Krime, Dj Epromem, Dużym Pe i Janem Młynarskim. Występował na wielu ważnych festiwalach jazzowych oraz hip hopowych.

Wraz z jazzbandem Tomek Nowak Quartet nagrał trzy albumy, docenione zarówno przez środowisko jazzowe, jak i hip hopowe: "Tego Chciałem", "Będzie Dobrze" i "Sweet Spot". Niedawno ukazała się czwarta płyta rapera, "Drewniane Domy", tym razem nagrana wraz z saksofonistą Bartłomiejem Prucnalem oraz basistą Marcinem Jadachem pod szyldem Subcarpathians.

Jak Eskaubei poradził sobie z Aleksandrem Fredrą, jak wypadł w konfrontacji z poezją Adama Mickiewicza, i czy stanął na wysokości zadania mierząc się z Czesławem Miłoszem? A jak muzycznie opowiedział historię pewnego spóźnionego słowika? Zapraszamy do słuchania na antenie!

pisarz książka maszyna do pisania shutterstock 1200.jpg
Poradnik maturzysty. "Sklepy cynamonowe" - w labiryncie podświadomości

Po prezentacjach Quebonafide, Spinache’a i Eskaubeia, w nadchodzących tygodniach będzie można usłyszeć także innych wykonawców próbujących swoich sił w interpretowaniu poezji. Wśród artystów zaproszonych do projektu znaleźli się także: Vienio, Adi Nowak, Numer Raz, Kuba Knap, Rau, Stasiak, Diox, Duże Pe, a także Paprodziad, Ada Styrcz (projekt Cuda) i Maja Koman.

Codziennie o godz. 8.30 na antenie Czwórki można usłyszeć ich interpretacje najpiękniejszych wierszy polskich poetów, nie tylko dla dorosłych, ale i tych pisanych dla dzieci, które wszyscy znamy.

Oprócz poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, fraszek Jana Kochanowskiego, czułych wyznań Franciszka Karpińskiego, Adama Asnyka i Czesława Miłosza, namiętnych wierszy Bolesława Leśmiana, będzie można usłyszeć także wybrane utwory Brunona Jasieńskiego, Jonasza Kofty, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida czy Edwarda Stachury.

Nie zabraknie też dziecięcej klasyki autorstwa mistrzów tego gatunku: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, czy Aleksandra Fredro. A wszystko to z podkładem muzycznym, aby pokazać słuchaczom, że poezję można interpretować na różne sposoby.

***

Czwórki można słuchać na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.


Zobacz więcej na temat: Czwórka hip-hop rap poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kafar z "Panaceum 3". Nieoczywiste połączenia kontra klasyka rapu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 22:00
"Panaceum 3: czarno na białym" od Kafara z ekipy Dixon37 to album zwieńczający trylogię warszawskiego rapera sygnowaną tytułem "Panaceum". - To moje ostatnie dziecko z tej serii - mówił Kafar w rozmowie z Numerem Razem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łona i Webber. "Śpiewnik domowy" to domowo-lokalnie-miejska całość

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 10:07
Po czterech latach Łona i Webber powracają z nową płytą. Na "Śpiewniku domowym" znajdzie się 7 utworów o różnorodności. 
rozwiń zwiń