Oslo. Odwiedzamy stolicę Norwegii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 08:56
Nie jest wielkim miastem, ale można je zaliczyć do najszybciej rozwijających się w Europie. Tym razem wybierzemy się do norweskiego Oslo. 
Oslo, Norwegia
Oslo, NorwegiaFoto: pixabay/AlexvonGutthenbach-Lindau

Oslo, czyli stolica Norwegii, to miasto położone na wschodzie kraju. Powstało już w XI wieku, ale dziś cała aglomeracja skupia ponad jedną czwartą populacji Norwegii. Samo miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, naukowych, administracyjnych i kulturalnych kraju. Stanowi także ważny węzeł w komunikacji drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej.

Zachwyca architekturą i parkiem Vigelanda. To tam jego mieszkańcy grają w squasha i organizują pikniki. W ciepłe wieczory pływają w fiordzie, skacząc do niego z molo Aker Brygge. Do zabytków, które warto odwiedzić, będąc w tym mieście należy zaliczyć także m.in. także zamek i fortecę Akerhus, czyli założony w końcu XIII wieku kompleks fortyfikacji obronnych, usytuowanych bezpośrednio nad Fiordem Oslo, Pałac Królewski - rezydencję wybudowaną w XIX wieku, a obecnie siedzibę króla Haralda V, czy skocznię narciarską Hollmenkollbakken, czyli jeden z obiektów, na których odbywają się zawody pucharu świata w skokach. 

Sprawdź także:

W audycji "Azymut 0" sprawdzimy, jak mieszka się w stolicy Norwegii. Odwiedzimy też muzeum Edwarda Muncha, gdzie wśród obrazów twórcy "Krzyku" rozbrzmiewa black metalowa muzyka norweskiej grupy Satyricon. Weekendowe wytchnienie znajdziemy w pobliskim Drøbaku, nazywanym "zimowym portem Oslo". Tylko uważajcie na kostki - w fiordzie nietrudno natknąć się na kraba. O tym mieście i jego atrakcjach porozmawiamy z gościem Czwórki - Polką, mieszkającą w Oslo.  

ZOBACZ WIĘCEJ Martyna Matwiejuk wyruszyła w podróż przez Morze Bałtyckie <<<

***

Na audycję Azymut 0 w sobotę (23.07) po godz. 10.05 zaprasza Martyna Matwiejuk.

kd

Czytaj także

Po zorzę polarną do Norwegii. Wyprawa Barbary i Michała

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 17:15
Barbara i Michał Świderscy niedawno wrócili z polowania na zorzę polarną w Tromsø. To miasto leży już za kołem podbiegunowym, gdzie występuje zjawisko nocy polarnej - przez wiele tygodni w ogóle nie wschodzi tam słońce.
rozwiń zwiń