Polskie Radio
Section05
zorza polarna

Zorze polarne nad Polską. Naukowcy UW wyjaśniają wyjątkową aktywność tego zjawiska

Ostatnie wyjątkowo widowiskowe zorze polarne widziane nad Polską to efekt zbliżającego się maksimum aktywności Słońca. Rozpoczęło się ono szybciej niż przewidywano i będzie o wiele silniejsze niż te obserwowane od lat. Astronomowie uspokajają, że choć maksimum aktywności Słońca wiąże się z licznymi burzami geomagnetycznymi oraz silniejszym promieniowaniem, to nie powinno być groźne dla ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski zorza polarna słońce

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

Magia nocnego nieba i czar Skandynawii. Gościem Trójki był Karol Wójcicki

Zapierające dech forty, zorze polarne i urocze miasteczka składające się z czerwonych, drewnianych domków. Skandynawia to kraina niezwykła, którą warto odwiedzić i poznać. Dlaczego czasami ciągnie nas do miejsc znajdujących się niemal na skraju świata? Co nas w nich zachwyca? Gościem "Zagadkowej niedzieli" był podróżnik i popularyzator nauki Karol Wójcicki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Skandynawia zorza polarna Karol Wójcicki NAUKA astronomia Norwegia podróże Kasia Stoparczyk