Kolejna odsłona Komet – "Luminal"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 11:26
Do sklepów trafił już najnowszy album warszawskiego zespołu Komety. Koniecznie posłuchajcie tej płyty. Polecamy!

– Nie chcemy stać w miejscu i do końca życia nagrywać różnych wersji tej samej płyty – deklarował lider warszawskich Komet, kiedy dwa lata po rewelacyjnym debiucie z 2003 roku zespół zapowiadał swój kolejny album. Wydana wówczas płyta "Via Ardiente" przysporzyła Kometom rzeszę nowych fanów w Polsce i zagranicą, a w oczach muzycznych ekspertów wywindowała grupę do rangi jednego z najbardziej wartościowych i intrygujących zjawisk na polskiej scenie rock’n’rollowej.

Muzycy dowodzeni przez Lesława udowodnili nie raz, że Komety są godnym kontynuatorem misji, jaką zapoczątkowała swoją muzyczną rewoltą kultowa Partia, do dzisiaj stawiana za wzór przekraczania stylistycznych granic i łamania skostniałych, muzycznych schematów. Fascynacja rock’n’rollową tradycją jest dla Komet pożywką, dzięki której pękają kolejne bariery stylów, a każdy następny album do chwili premiery jest intrygującą tajemnicą. Jego odsłonięcie jest zawsze dla słuchacza nie mniej intrygującym doznaniem. Muzycy jeszcze nigdy nie zawiedli swoich fanów i także tym razem zapowiadają muzyczna ucztę.

Komety są obecnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej identyfikowalnych, krajowych zespołów alternatywnych, a zarazem kontynuacją działającej w latach 1994-2003 Partii. Znajduje to odbicie nie tylko w podejściu do artystycznej twórczości, ale także aktualnym składzie grupy, w którym po zmianach personalnych ponownie spotkali się muzycy znani z Partii.

Podobnie jak ich poprzedniczka, Komety stworzyły swój własny styl muzyczno-słowny, będący współczesnym spojrzeniem na początki rock’n’rolla, któremu odpowiedzialny za repertuar lider dodaje blasku dzięki przebojowym kompozycjom, dbałości o nowoczesne brzmienie i specyficznemu spojrzeniu na rzeczywistość odbijającą się w tekstach grupy. Zaowocowało to uznaniem Lesława za jednego z najważniejszych songwriterów przełomu wieków przez pismo literackie "Lampa"  oraz dwukrotnym zgłoszeniem do Paszportów Polityki.

Nie bez powodów także Komety są jednym z nielicznych polskich zespołów, którym udało się zaistnieć za granicą, czego dowodem jest album "Story Of Komety" wydany w Meksyku oraz niezliczona ilość nagrań dostępnych na składankach w najdalszych zakątkach globu od Japonii, USA po Europę...

Choć przez niemal dekadę działalności Komety dorobiły się sześciu albumów to deklaracje Lesława są niezmiennie aktualne, a każda z płyt stanowi odrębną wartość i kolejny krok w pochodzie do serc fanów i krytyków muzycznych.

– Integralnym elementem twórczości Partii i Komet była zawsze obsesyjna fascynacja popkulturą, szczególnie tą z lat 50. i 60., ale z perspektywy warszawskiej ulicy. Jednak największym źródłem inspiracji jest popkultura polska – ten głos Lesława nadal brzmi głośno, a najnowszy album Komet zatytułowany "Luminal" będzie tego najlepszym dowodem.

Wysiłek, jaki muzycy włożyli, aby na nowej płycie uzyskać niepowtarzalny efekt brzmieniowy nie poszedł na marne. Sesja nagraniowa do albumu "Luminal" trwała z przerwami 2 lata, a efektem jest 11 premierowych kompozycji, które zespół rejestrował w renomowanych warszawskich studiach: Serakos, LWW i Kontrabanda. Poza Kometami w nagraniu płyty uczestniczyło 13 zaproszonych muzyków, w tym kwartet smyczkowy i sekcja dęta.

Skala przedsięwzięcia od strony realizacyjnej wydaje się nieporównywalna z dotychczasowymi dokonaniami zespołu, podobnie jak nieporównywalny jest przełom, który dokonał się w repertuarze grupy. Fani Komet bez problemu rozpoznają na płycie swoich ulubieńców, ale jak zwykle Lesław zadbał o to, aby teraźniejszość Komet nie była jedynie lustrzanym odbiciem przeszłości...

– Obecnie polska piosenka stała się bardzo konserwatywna. Wielu wykonawców ogranicza się  do nagrywania coverów i podąża wyłącznie bezpiecznymi drogami. Wrodzona przekora zachęciła mnie do nagrania płyty odważnej muzycznie, tekstowo i brzmieniowo – twierdzi lider Komet.
 

LISTA UTWORÓW:
1.    Namiętność kochanków
2.    Niebezpieczny mózg
3.    Mogłem Być Tobą
4.    Karolina
5.    Powiedz to teraz
6.    Zazdrość
7.    Inaczej
8.    Osiemnaste urodziny
9.    Taniec
10.   Jutro
11.   Poddaję się


pz/KaW

Czytaj także

Dziesiąty studyjny album Moby’ego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 08:40
Moby wydał kolejna płytę - "Destroyed". Wydawnictwo poleca Czwórka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toddla T – "Take It Back"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2011 11:34
Toddla T W lecie wydaje swój drugi album - "Watch Me Dance". Już teraz możemy obejrzeć i posłuchać pierwszego singla z tej płyty - "Take It Back".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W.E.N.A. - "DALEKIE ZBLIŻENIA"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 14:20
Album "Dalekie Zbliżenia" to wyważona mieszanka rapu, soul hopu, jazzu i new soulu tworząca nowoczesny i wysublimowany klimat pełen kontrastujących ze sobą brzmień ciężkich, klasycznych sampli i rozbudowanych partii instrumentalnych.
rozwiń zwiń