Efron, Kidman i... brutalne morderstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 16:16
Nieodpowiedzialne dzieciaki, które zostają rodzicami, śledztwo w sprawie zabójstwa, z uzależnioną od samoopalacza nimfomanką i nastolatkiem relegowanym z colege'u, oraz zły Mrok, który zamienia dziecięce sny w koszmary – w tym tygodniu w kinie sporo będzie się działo!
Audio

"Bejbi blues" to prosta historia o bardzo młodej dziewczynie, która została matką. Film Katarzyny Rosłaniec to kolejna produkcja po głośnym obrazie pt. ”Galerianki”. – Reżyserka bardzo mocno szokuje widzów, co scena, to "doładowanie" – mówi Muszyński. – Od obrazka, w którym świeżo upieczona mamusia wciąga amfetaminę z dzieckiem na ręku, aż po młodego tatusia, który pali jointa, gdy dziecko płacze obok na podłodze. Wszystko po to, by widzowie wyszli z kina i pomyśleli "To naprawdę tak się dzieje??"

Zdaniem Muszyńskiego, film, zamiast obnażać prawdziwe oblicze nieodpowiedzialnych nastolatków, jest po prostu "cyniczny i wykalkulowany". – W amerykańskich filmach takie hardcore’owe sceny też się zdarzały, ale reżyserzy podchodzili do swoich bohaterów ze zrozumieniem i współczuciem – mówi ekspert. – A tu mamy traktowanie bohaterów jak gadżety, dokładnie tak, jak oni traktują swoje dziecko. Mogą je przestawiać jak rzecz, jest zabawką. To szokowanie w tani sposób, obliczone na konkretną reakcję u widza.

Zobacz zwiastun:

"Pokusa" to film w reżyserii Lee Danielsa, ze znakomitą obsadą. W rolach głównych zobaczymy bowiem takie gwiazdy jak Nicole Kidman, Johna Cusaca, czy Matthew McConaughuy, a także Zaca Efrona, który po raz pierwszy w swej karierze otrzymał rolę o potencjale prawdziwie dramatycznym i zdaniem Muszyńskiego, z tego zadania wywiązał się znakomicie. – Efron wciela się w młodego chłopaka, którego własnie wywalono z colege’u – opowiada krytyk. – Bohater wraca w rodzinne strony i pomaga swojemu bratu w śledztwie w sprawie zabójstwa. Film zebrał mieszane recenzje, i biorąc pod uwagę pierwsze rankingi, nie został zauważony. Ale aktorsko jest świetny.

Zobacz zwiastun:

"Strażnicy marzeń" to animacja, w której występują: Święty Mikołaj, wielkanocny królik oraz Zębowa Wróżka. To jednak wcale nie jest film dla najmłodszych. – Bywa momentami przerażający, zwłaszcza dla dzieciaków – mówi Muszyński. – Mikołaj bowiem wymachuje szablami, królik rzuca bumerangiem i leje wrogów, a główny bohater, Jack Mróz, zamraża wszystkich dookoła.

Ale żeby odbiorców jeszcze bardziej wystraszyć, w filmie pojawia się także Mrok, czarny charakter, który chce zniszczyć marzenia senne dzieci. Atutem filmu jest, zdaniem Muszyńskiego, animacja. – Przepiękne są m.in. płatki śniegu, które doskonale widać zwłaszcza w technologii 3D – mówi ekspert.

Zobacz zwiastun:


By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania rozmowy z Łukaszem Muszyńskim ze "Stacji Kultura".

(kd)

Czytaj także

Premiery filmowe: Anna Karenina i gangster, a w tle… chmury

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 16:23
W tym tygodniu gratka czeka nie tylko miłośników klasycznej literatury, ale także filmów obyczajowych, czy kryminałów. Na ekranach zobaczymy bowiem "Annę Kareninę", "Gangstera", oraz "Atlas chmur"."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: twardy jak głaz Bruce Willis i nastoletnia miłość

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 16:29
"Operacja Argo", "Przewodnik po Belgradzie", i "Kochankowie z Księżyca" to propozycje dla kinomanów na nadchodzący tydzień. Jak ocenia krytyk filmowy Łukasz Muszyński, fani kina znajdą tam zarówno "pranie po pyskach" jak i tkliwe uczucie dwojga 12-latków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Hobbit" kontra filmy o miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 15:40
Poza "Hobbitem" warto wybrać się także m.in. na polski film o miłości - słodko-gorzką historię o spotkaniu w jesieni życia.
rozwiń zwiń