Trener mentalny polskich siatkarzy: szczęściu trzeba pomagać

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 09:00
W wyczynowym sporcie ważne jest nie tylko przygotowanie fizyczne, ale także psychiczne. Jakub Bączek, trener mentalny polskiej kadry siatkarskiej tłumaczył w Czwórce, jak zaprogramować się na zwycięstwo.
Audio
  • Jakub Bączek o tym, jak zmotywować się do uprawiania sportu i zdrowego trybu życia. O czym pamiętaćm, a czego unikać? (Czwórka/4. bieg)
Polska reprezentacja. Zawodnicy przed meczem półfinałowym mistrzostw świata siatkarzy z Niemcami byli skupieni na tym, by wygrać. I udało się
Polska reprezentacja. Zawodnicy przed meczem półfinałowym mistrzostw świata siatkarzy z Niemcami byli skupieni na tym, by wygrać. I udało się!Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

Bączek, który marzył od dzieciństwa o związaniu swojego życia z siatkówką, przyznaje, że w karierze pomaga… cierpliwość. - Na swoją szansę musiałem czekać aż 15 lat - mówił w Czwórce i przyznał, że choć chciał być zawodnikiem, został trenerem. Ale za to świetnym. - Udało mi się metodą "jak nie drzwiami, to oknem".

Zdaniem eksperta przede wszystkim w sporcie amatorskim warto ćwiczyć z kimś, mieć partnera. - Bo jeśli nam się nie chce, a ta osoba stoi pod naszym oknem na deszczu, dostajemy "podwójnego kopa" - mówi Bączek. - Kolejną rzeczą - co robię także ja - jest upublicznianie swoich celów. Blokada "co ludzie powiedzą" jest silna, ale pamiętajmy, że tak naprawdę opinia większości osób, które mamy wśród znajomych w serwisach społecznościowych, nie ma znaczenia. Trzymajmy się zasady "najważniejszy dla siebie jestem ja sam" - przekonywał Bączek.

Gość Piotra Galusa wytłumaczył też, dlaczego w motywowaniu bardzo ważne są momenty demotywacji i danie sobie prawa do chwil słabości. Zdradził także, co mówił polskim siatkarzom przed zwycięskimi meczami i jak pracuje się "na emocjach".

***

Tytuł audycji: 4 bieg
Prowadził: Piotr Galus
Gość: Jakub Bączek, trener mentalny polskiej kadry siatkarskiej
Data emisji: 02.02.2015
Godzina emisji: 16.00

(kd/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Imago Maris: niewidomi żeglarze opływają świat

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 09:00
W Polsce od niemal dekady organizowane są rejsy morskie dla osób niepełnosprawnych. - Każdy żaglowiec ma zupełnie inny zapach. Gdy go poczujesz i zapamiętasz, znaczy to, że jesteś zadomowiony - opowiada niewidoma od urodzenia Monika Dubiel, pasjonatka tej dyscypliny sportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trening mentalny w sporcie jest równie ważny jak talent

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 11:23
Popularne porzekadło głosi, że w wielu sytuacjach tylko spokój może nas uratować. Nie inaczej jest w sporcie. Nic więc dziwnego, że coraz większą rolę w wielu dyscyplinach odgrywają trenerzy mentalni, którzy wydatnie pomagają zawodnikom w osiąganiu jak najlepszych rezultatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w triathlonie. "Nigdy nie żałuję wylanych łez i potu"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 17:00
- Jako sportsmenki jesteśmy bardzo, bardzo zawzięte. Nierzadko nawet bardziej niż mężczyźni - mówią Anna Dąbrowska i Joanna Skutkiewicz, triathlonistki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport jest dla każdego. Wszystko zależy jednak od trenera

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 09:00
Od dziecka słyszysz, że sport to zdrowie. - Nasze ciało jest stworzone do ruchu - mówi trener Bartek Macek. - Żeby jednak uniknąć kontuzji, najpierw stawiamy na mobilność, potem na siłę.
rozwiń zwiń