Paweł Murawski: w biegach przeszkodowych nie ma miejsca na błędy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 15:13
100 metrów w 32 sekundy, to rekord, który ustanowił Paweł Murawski, aktualny Mistrzostw Polski I Europy w biegach OCR. W "4 biegu" dzieli się tajemnicami sukcesu. 
Paweł Murawski
Paweł MurawskiFoto: Piotr Galus/Czwórka
Dagmara Wawrzyniak_Czwórka Polskie Radio 1200.jpg
Dagmara Wawrzyniak i jej Cardiomasakra. "Zrób sobie figurę sarenki"

- Na zawodach jedna setna sekundy decydowała o tym czy ktoś wejdzie do top 8, czy nie - mówi Paweł Murawski w rozmowie z Piotrem Galusem. - To tylko 100 metrów, ale na tym dystansie jest dużo przeszkód. Są to trudne technicznie przeszkody, a tor trzeba pokonać na pełnej prędkości, nie ma miejsca na błędy - dodaje. 


Posłuchaj
10:49 czwórka 4 bieg 18.09.2020.mp3 O biegach z przeszkodami i sporcie w swoim życiu opowiada Paweł Murawski (4 bieg/Czwórka)

 

W tym roku zawodnicy dostali 11 przeszkód na torze, w tym m.in. monkey bar, ringi, trawers, skok na linie i "bujanie się jak Tarzan, 4-metrowa rampa. - Wszystkie te przeszkody były głownie sprawnościowe - ocenia gość Czwórki. - Tam błąd nie może się pojawić. Nieraz bardzo dobrzy zawodnicy mieli świetne próby, dobry czas, a np. przy samym końcu toru popełniali jeden błąd i eliminowało ich to z tej topowej tabeli - dodaje. 

Głowa też biegnie

Okazuje się, że stres "zjada" najlepszych. - W tym roku byłem lepiej przygotowany, stres jest mniejszy, liczy się tylko skupienie i niepopełnianie błędów - przyznaje Mistrz Polski. - Głowę też trzeba przygotować. Przydają się sesje z psychologiem sportu, by opanować stres. On uczy nas samokontroli, rozganiania negatywnych myśli, gdy nasz umysł jest w chaosie. W gorączce przedstartowej ciało i umysł zaczynają panikować. Trzeba czuć się zmotywowanym do startu, ale spokojnym - dodaje. 

Gość Czwórki zaznacza, że metody psychologiczne, które wykorzystuje w sporcie przydają się też w zwykłym życiu np. podczas egzaminów, trudnych rozmów.

Posłuchaj także:


Hubert Przytuła fot_piotr_galus 1200.jpg
Wspinaczka - sport dla każdego, na ściance lub na skałkach

Paweł Murawski jako nastolatek trenował taniec, następnie parkour. Niestety w jego życiorysie sportowym jest przerwa, która trwała kilka lat. W tym czasie Paweł zszedł na złą drogę, pełną alkoholu i używek. - Z pomocą najbliższych udało się z tego wyjść - podkreśla. - W miejscu, w którym się leczyłem wpajano nam bieganie, nie na siłę - mógł biegać kto chciał i tak to się zaczęło - dodaje. 

Dziś Paweł Murawski trenuje cały rok. W tygodniu wykonuje co najmniej 1 trening siłowy. Na siłę też stawia jesienią, wiosną włącza treningi przeszkodowe i interwały. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Paweł Murawski (zwycięzca Mistrzostw Polski w biegach OCR)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 16.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sportowa jesień. Funkcjonalne ciało i butikowe siłownie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:50
Co ćwiczyć, co jeść, co suplementować i jak nosić się tej jesieni? Trenerzy, dietetycy i sportowi motywatorzy są zgodni - w tym sezonie najważniejsze jest zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester Wilk: bieganie trzyma mnie przy życiu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 19:08
Trener, instruktor, wojownik. Sylwester Wilk w wyniku wypadku na motocyklu stracił nogę, teraz szykuje się do startu w paraolimpiadzie.
rozwiń zwiń