Nordic walking - trening dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 15:26
Spacerować z kijkami może każdy. Wiek nie ma znaczenia. Jeżeli chcesz poprawić ogólną kondycję i zadbać o zdrowie, wybierz się na trening.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jacek Chabraszewski

Nordic walking niesie olbrzymie korzyści dla naszego zdrowia i kondycji, a swoją popularność zawdzięcza prostocie. Trenować może praktycznie każdy i w każdym miejscu. Dzięki regularnym spacerom z kijkami możemy aktywować aż 90 procent naszych mięśni, jednocześnie poprawiając ogólną kondycję. W odpowiednim chodzeniu najważniejszy jest dobór kijków, prawidłowa sylwetka i właściwa technika.  

 

Posłuchaj
04:34 _PR4_AAC _nordic _walking_2020_09_18.mp3 W programie rozmawiamy o nordic walking (Rozbiegani/Czwórka)

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobrze dobrane kijki, powinniśmy skorzystać z prostego przelicznika - 0,68 cm pomnożyć przez nasz wzrost. Na początku przygody z nordic walkingiem warto dołączyć do grupy i pierwsze kroki stawiać pod okiem instruktora, który zwróci uwagę na naszą sylwetkę i technikę.

Zobacz także:

- Najprostszym z błędów jest chodzenie "z łokcia", to jest ruch, który jest wyprowadzany z łokcia, a nie z obręczy barkowej - mówi Krzysztof Walczak, redaktor naczelny i założyciel portalu "Chodzę z kijami". - Przedramię i ramię powinno "chodzić" jak na wahadle.

Nordic walking jest dość naturalną formą i tak, jak podczas zwykłego spaceru ręce i nogi pracują naprzemiennie. - W pozycji wyjściowej ręce trzymamy wzdłuż tułowia, prostujemy się, wciągamy brzuch, patrzymy się przed siebie, i zaczynamy marsz - instruuje gość audycji.

Maszerować z kijkami można bez względu na pogodę, dlatego można trenować przez cały rok.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Reporter: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 09.40

aw/pj

 

 

Czytaj także

Street workout - sposób na wzmocnienie ciała bez dodatkowego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:00
Jeśli znudzi nam się monotonnny trening na siłowni, czas ruszyć w plener. - Street workout to trening, który rozwija kompleksowo całe ciało - radzi trener Piotr Szwiec. W Czwórce sprawdziliśmy, na czym polegają treningi i od czego należy zacząć.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

SUP - wielofunkcyjna deska na wodę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 15:15
"Stand Up Paddle" w skrócie SUP to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych na świecie. Jak wygląda pływanie na SUP-ie sprawdzała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń