Skitouring - narciarstwo czystej formy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 17:30
- Nie ma lepszego sposobu na poruszanie się zimą po górach - przekonuje Jacek Będkowski, organizator kursów lawinowych i narciarskich. - Idąc piechotą, grzęźniemy w śniegu, na nartach wszystko idzie jak po maśle, a zjazd jest najpiękniejszym finałem.  
Skitouring to sport dla pasjonatów narciarstwa i górskich wspinaczek. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością, z roku na rok zyskując nowych zwolenników
Skitouring to sport dla pasjonatów narciarstwa i górskich wspinaczek. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością, z roku na rok zyskując nowych zwolennikówFoto: zedspider/Shutterstock.com

Skitouring zjednał sobie zarówno zaawansowanych narciarzy, którym znudziła się jazda po przygotowanych stokach, freeriderów spragnionych połaci nietkniętego śniegu, a także doświadczonych turystów, którzy lubią zimowe wędrówki i doceniają zalety nart pod stopami. - Odnoszę wrażenie, że to narty, które sprawiają, że chce się chodzić tam, gdzie nie wolno - mówi autor audycji Piotr Galus. Gość Czwórki tłumaczy: - Jeśli wybieramy się w nasze najwyższe góry, czyli w rejon Tatrzańskiego Parku Narodowego, to jesteśmy zobowiązani do przestrzegania kilku zasad. Powinniśmy się poruszać w sąsiedztwie szlaków i brać pod uwagę warunki pogodowe. Jeśli - zwłaszcza zimą - są one niekorzystne, lepiej zrezygnować z wycieczki. Choćby ze względy na lawiny.

Narty skitourowe na całej długości mają tzw. foki, czyli pasy specjalnej tkaniny, które dzięki włosom układającym się w jedną stronę zapobiegają cofaniu się sprzętu. Skitury są też o wiele lżejsze od tradycyjnych nart. Ich waga wynosi od 1 do 1,5 kg, co stanowi duży atut przy podchodzeniu. Przy wycieczkach skitourowych bardzo przydają się orientacja w terenie oraz lawinoznawstwo, ponieważ osoby, które uprawiają tę dyscyplinę, często wywołują lawiny. Do plecaka warto zatem spakować mapę i GPS, zwłaszcza kiedy wybieramy się w teren, którego nie znamy.

Pasjonaci skitouringu twierdzą, że to czysta forma narciarstwa. Bez hałasu na stoku, bez kolejek do wyciągów i bez ludzi. Tu liczą się tylko towarzysze wędrówki i trasy, które sami wybieramy. – Dla jednych to turystyka górska, dla innych - rodzaj sportu, gdzie każde podejście jest formą treningu. Ja zaliczam się do pierwszego grona, ale to tylko pokazuje, że w skitouringu każdy znajdzie coś dla siebie – śmieje się instruktor.

Posłuchaj
11:53 CZWÓRKA 4 bieg - skitury 10.02.2023.mp3 Skitoury - o fenomenie nowej sportowej mody (4 bieg/Czwórka)

Zobacz też:


Choć to stosunkowo młoda dyscyplina, turystyka narciarska szybko zjednała sobie sympatyków, także wśród najmłodszych. - Jeśli ma się dla dziecka stosunkowo lekkie biegówki, to na pierwsze skitourowe wypady można wybrać się z sześcio-ośmiolatkiem - przekonuje czołowa polska skialpinistka Ania Figura. - Ekwipunek, który należy skompletować, jeśli chce się uprawiać skitouring, nie jest tani. Ale potem odchodzą nam koszty karnetów na wyciągi, więc w perspektywie wszystkie wydatki powinny się zbilansować.

Posłuchaj
05:51 CZWÓRKA 4 bieg - figury 10.02.2023.mp3 Bezpieczeństwo na skitourach - rozmowa z skialpinistą Anią Figurą (4 bieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Ania Figura (skialpinistka, autorka książki "Skitury. Kompletny narciarski podręcznik"), Jacek Będkowski (Kursylawinowe.pl)

Data emisji: 10.02.2023

Godzina emisji: 16.13

Czytaj także

Bungee Fitness. Wskocz w nową, sportową zajawkę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 18:00
Zwykły fitness jest passe. Fitness na trampolinach ma się bardzo dobrze, natomiast największą furorę robi ostatnio bungee fitness, czyli trening siłowy i zabawa w jednym z wykorzystaniem lin do bungee.
rozwiń zwiń