Bezpieczeństwo w górach. "Zarządzenie odwrotu to też akt odwagi"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 12:00
Mierzmy zamiary na siły - to kluczowa zasada w turystyce górskiej. Bo wypadek w górach może zdarzyć się każdemu, niezależnie od stopnia wytrenowania.
Planując wyprawę w góry, należy pamiętać, że gdy przychodzi zmęczenie i załamanie pogody, a sytuacja się komplikuje, to zaczyna się walka o przetrwanie.
Planując wyprawę w góry, należy pamiętać, że gdy przychodzi zmęczenie i załamanie pogody, a sytuacja się komplikuje, to zaczyna się walka o przetrwanie. Foto: shutterstock/ michelangeloop

Czym są "zagrożenia obiektywne"?

- To teren pełen "zagrożeń obiektywnych", takich jak lawina kamienna, oberwanie skał, luźne kamienie czy przepaście. Dlatego nie może być tak, że wybierając się nawet na krótki trening, nie zabieramy ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy - mówi Anna Kącka z Fundacji "Ayola". Ważne jest też to, żeby odpowiednio wybierać cele wycieczek. - Dobieramy je pod względem zdrowia, kondycji, czasu, umiejętności i naszego wieku - wymienia Katarzyna Sokół-Borek. - Musimy doskonale zaplanować czas wycieczki, uwzględniając rezerwę na ewentualne przypadki pogodowe.

Zawracanie to też sztuka

Warto też dobrze poznać trasę i nie polegać tylko na GPS-ie z telefonu. Bo ten może nie mieć zasięgu albo się rozładować. I trzeba sprawdzać prognozę pogody, która w górach jest wyjątkowo zmienna. - Dobrze by było, żeby towarzyszyły nam osoby, które dobrze znamy, ponieważ to od nich może zależeć nasze zdrowie bądź życie - podkreślają goście Czwórki. - Jeśli chodzi o sprzęt, to oczywiście jest on ważny, ale najważniejsze jest to, żebyśmy wiedzieli, jak z niego korzystać. Zachęcamy do brania udziału w kursach i szkoleniach. I przypominamy, że wycofanie się z dalszej wędrówki to nie jest wstyd. Jeśli nie mamy siły i jest brzydka pogoda, zdobycie szczytu możemy odłożyć na później. Zawracanie to też odwaga - dodają.    

"Ayola" znaczy aktywna dziewczyna

Fundacja "Ayola" upamiętnia postać Małgorzaty Kąckiej, triathlonistki i skialpinistki, która zginęła pod lawiną w Tatrach w 2021 roku. Na pomysł wpadli nasi rodzice, którzy są lekarzami i którym bardzo zależy, żeby góry były dla ludzi bezpieczne. Nazwa fundacji - "ayola" - oznacza górską kozicę albo aktywną dziewczynę - tłumaczy Anna Kącka.

Zobacz także:

Czym zajmuje się medycyna górska?

Obecnie fundacja skupia się na wspieraniu medycyny górskiej. - Co prawda nie ma jeszcze oficjalnie takiego terminu, ale to dziedzina z pogranicza kilku specjalności, która przede wszystkim skupia się na leczeniu chorób i urazów związanych z uprawianiem turystyki górskiej oraz na profilaktyce - tłumaczy Katarzyna Sokół-Borek. - Naszym celem jest stworzenie centrum medycyny górskiej. Uświadamiamy ludzi o zagrożeniach, które czekają na nich w górach.  

Posłuchaj
13:37 CZWÓRKA Rozbiegani - gory 19.08.2022.mp3 Bezpieczeństwo w górach - o czym musisz pamiętać? (Rozbiegani/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Anna Kącka, Katarzyna Sokół-Borek (Fundacja "Ayola")

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 09.08

kul

Czytaj także

Julita Kotecka i Paweł Nerek o tym, jak biegać po pustyni

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 14:50
- Przygotowując się do biegu na pustyni trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie pustynnego terenu oraz ekwipunek, z którym zazwyczaj nie trenuje się na co dzień - radzą Julita Kotecka-Nerek i Paweł Nerek z Fitbodies.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń